Mısır’da Neredeyse Hiç Bozulmamış 17 Mumya Bulundu

Mısır’ın Minya kentinde, neredeyse hiç bozulmamış 17 mumya ile dolu bir yeraltı mezarlığı keşfedildi. Mumyalarla birlikte, altın bir levha, iki papirüs ile kilden yapılmış birkaç lahit bulundu.

Mısır yetkilileri, keşiflerin düşen turizm endüstrisini artırmaya yardımcı olacağını umuyor. F: AFP

Kahire’nin yaklaşık 250 km güneyinde yer alan Minya’da yerin sekiz metre altında bulunan nekropol, kalker ve kil lahitler, hayvan tabutları ve papirüsler içeriyor.

Mezar odası geçen yıl Kahire Üniversitesi öğrencilerinden oluşan bir ekip tarafından radar teknolojisi ile tespit edildi.

Kazılardan sorumlu Kahire Üniversitesi arkeoloji dekanı Mohamed Hamza’ya göre, mumyaların tarihi henüz bilinmiyor fakat MÖ 332 yılında Büyük İskender tarafından ülkenin fethini takiben yaklaşık 600 yıllık bir dönemi kapsayan Mısır’ın Greko-Romen dönemine ait olduğu düşünülüyor.

Arkeologlar, nekropolde daha çok sayıda mumya olduğuna inanıyor. F: Reuters

Kahire Üniversitesi Antik Mısır uzmanı Profesör Salah Al-Kholi, mezar alanında kadın, çocuk ve bebeklerin mumyaları da dahil olmak üzere toplam 32 mumyanın olabileceğini söylüyor.

Eski Eserler Bakanı Khaled al-Enany, “Keşif hala başlangıç aşamasında.” diyor.

Tarihi Yıl

Mısır, 2011 ayaklanmasından bu yana ülkenin bozulan turizm sektörünü, bir zamanlar ikonik firavun tapınaklarına ve piramitlerine akın eden turistleri tekrar bölgeye çekerek düzelmeyi umuyor.

 

al-Enany, “2017, arkeolojik keşifler adına tarihi bir yıl oldu. Sanki atalarımızdan turistleri geri getirmek için bize yardım eden bir mesaj gibi.” diyor.

Mumyaların, Mısır’ın Grek-Roma dönemine ait olduğu düşünülüyor. F: Reuters

Arkeologlar son aylarda ülke çapında birçok keşif yaptı.

Geçtiğimiz günlerde Mısır’ın Dahshur bölgesindeki 3.800 yıllık piramidin içinde, Hatshepset adlı prensesin mumyasının olduğu bir mezar odası keşfedildi.

Mart ayında Kahire’nin gecekondu bölgesinde, bir firavuna ait sekiz metrelik bir heykel bulundu.

Yine Mart ayında, Luksor’da Kral III. Amenhotep’in karısı ve Kral Tutankamon’un büyük annesi olan Kraliçe Tiye’ye ait bir heykel, kocasının cenaze tapınağı Kom El-Hittan’da keşfedildi.

Mısır Turizm Bakanı Yehia Rashed, geçen ay, yeni keşiflerin bu yıl gelen turistleri yaklaşık 10 milyona yükseltebileceğini söyledi. Mısır, 2010’da 14.7 milyon, 2015 yılında ise 9.3 milyon turist ağırlamıştı. 2016 yılının istatistikleri ise henüz belli değil.

Kritik bir gelir kaynağı olan turizm sektörü, son yıllarda giderek artan sayıda saldırı ile büyük bir sekteye uğradı.

Mısır’daki Yeni Piramitin İçinde Firavun Kızının Kalıntıları Bulundu

Mısır’da 8 Metrelik Firavun Heykeli Bulundu

Tutankamon’un Büyükannesi Kraliçe Tiye’ye Ait Heykel Bulundu


Aljazeera. 13 Mayıs 2017.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login