Mısır Mumyaları Lağımda Bulundu

Mısır’da Minya şehrinde bir lağımda su üstünde yüzen 3 antik Mısır lahiti bulundu. Lahitlerin ikisinde mumyalar bulunurken biri boş çıktı.

Lahitler, Kahire’nin güneyindeki Minya şehrine yakın bir köyde polis tarafından bulundu. Mumyaların MS 332 – MS 395 arasına tarihlenen Greko-Roman dönemine ait olduğu düşünülüyor.

Mumyaların bulunduğu Minya’daki kanal

Tahta lahitlerin içindeki mumyalar birkaç kat ketene sarılıydı. Antik Eserler Bakanlığı, bedenlerden geriye pek fazla şey kalmadığını belirtti. Bakanlık açıklamasında ayrıca, tabutlar 1600 yıllık renkli desenlerle süslenmiş olmasına rağmen, üzerlerinde maalesef antik Mısır yazıları ya da hiyeroglifler bulunmadığı belirtildi.

Mumyaların lağım sularına nasıl atıldığı ise hala bilinmiyor. Bakanlık görevlisi Dr Yusuf Khalifa, lahitlerin büyük ihtimalle kaçak kazı yürüten insanlar tarafından bulunduğunu ve yakalanacaklarını düşününce izlerden kurtumak için suya atıldğını söyledi.

Mumyaların restorasyonu – haberde bahsedilen mumya değildir-

Mısır’da arkeolojik kazılar için oldukça sert kısıtlamalar olmasına rağmen kaçak kazılar önemli bir problem teşkil ediyor. Ekim 2014’te 7 kişi, Gize’de kaçak kazı yaparken bir tapınak bulmuş ve tutuklanmıştı.

Uzmanlar şimdi iki mumyadan geriye kalanları restore etmek için çalışıyor. Bakanlık mumyaların, lahitlerle birlikte Minya’daki Hermopolis Müzesi’nde sergileneceğini açıkladı.

www.bbc.com

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply