Mısır’da 50 Mumyalı Mezar Bulundu

Mısır’da, MÖ 323 ila MÖ 30 yılları arasına tarihlenen ve 50 kişinin mumyasını içeren bir mezar bulundu.

Keşifler arasında, keten bezle sarılmış ve kısmen açığa çıkmış kafatası vardı. C: AFP

Arkeologlar, Kahire’nin güneyinde, Minya’da, Ptolemaik dönemine (MÖ 323-30) uzanan ve 50 mumya içeren bir mezar ortaya çıkardı.

12 tanesi çocuklara ait olan mumyalar, Tuna el-Gebel arkeolojik sahasında, dokuz metre derinliğindeki dört mezar odasında keşfedildi.

(Antik Mısır’ın Büyüleyici Gerçekçilikteki Mumya Portreleri)

Eski Eserler Konseyi Genel Sekreteri Mostafa Waziri, mumyaların kimliğinin henüz belirlenemediğini söylüyor.

“Maalesef hiyeroglif ile yazılmış isimler bulamadık”

Waziri ayrıca, mumyalama yönteminden, mumyaları bulunan kişilerin bir dereceye kadar önemli veya prestijli pozisyonlarda bulunduklarının açık olduğunu belirtiyor.

Bir arkeolog, yeni keşfedilen mumyalara bakıyor. Tuna el-Gebel nekropolündeki Ptolemaik döneme ait mezar odalarında bulunan bir koleksiyonun parçası. C: AFP

Mumyaların bir kısmı keten sargılarla sarılı iken, diğerleri ise taş tabutlara veya tahta lahitlere yerleştirilmiş olarak bulundu.

Çeşitli ülkelerin büyükelçileri de dahil olmak üzere birçok ziyaretçi, 40 mumyanın keşfedildiği duyuru töreninde toplandı.

(Dünyayı Kadınlar mı Yönetmeli? Antik Mısır Kraliçeleri Evet Diyor)

Arkeolojik bulgu, 2019’da bölgedeki ilk keşifti ve Minya Üniversitesi Arkeoloji Araştırmaları Araştırma Merkezi ile ortak bir misyon aracılığıyla ortaya çıkarıldı.


The Guardian. 2 Şubat 2019.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login