Bodrum’da Bulunan Lahit, 2.400 Yıl Sonra İlk Defa Açıldı

Bodrum’da ilk defa açılan iyi korunmuş bir lahdin içinde, kadın ve erkek iskeleti ile birlikte kolye ve yüzük gibi kişisel eşyalar bulundu.

Bodrum’un Yokuşbaşı Mahallesi’nde 8 Mart günü sürdürülen bir inşaat kazısı sırasında lahit bulundu. Ardından inşaat durduruldu ve bölgede Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü tarafından yapılan çalışma yapıldı. Yapılan incelemeler sonucunda lahdin günümüzden 2.400 yıl öncesine ait olduğu ortaya çıktı.

(Bodrum’daki Antik Kent Satılığa Çıkarıldı)

3 Nisan Pazar günü ise lahdin kapağı, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da katıldığı bir tören ile açıldı. Vinçle açılan lahit kapağı sonrası açıklama yapan Bakan Ersoy şunları söyledi:

“Lahdin kapağını sizlerle beraber açtık. Kadın iskeleti var. Burası 2.400 yıllık bir yer. Halikarnasos’un bir metropol kısmı olduğu düşünülüyor. O bölgedeki bir mezarlık bölgesinde hiç bozulmamış, hiçbir yerden hasar almamış, aynı şekilde kalmış gördüğünüz gibi. İçindeki şeyler de sarsıntılardan ve doğal afetlerden etkilenmemiş.”

“Şu an geçici olarak kapatacağız. Üzerine çadır yapıp güneşten koruyacağız. Daha sonra içerisindekiler de yavaş yavaş çıkartılacak. Çok şey çıkacaktır. Bir parçası çıktı. Çamurun altında olduğu düşünülüyor. Onları bulacaklar.”

Bölgede yürütülen kurtarma kazılarında bulunan bütün eserlerin müzeye taşınacağı ve orada sergileneceği belirtildi.

Ersoy, “Bodrum sezona girmek üzere, bu da sezon öncesi güzel bir haber oldu.” dedi.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login