İzmir’de Kaçak Kazı Sırasında Mozaikli Manastır Ortaya Çıktı

İzmir’in Aliağa ilçesinde kaçak kazı yapılan bir alanda, yaklaşık 1.500 yıllık mozaik taban ve bir manastır bulundu.

Aliağa’nın dağlık bölgelerinde kaçak kazı yapıldığı ihbarı üzerine harekete geçen jandarma ekipleri, araba ile ulaşımın olmadığı bir alanda kaçak kazı yapan iki kişiyi suçüstü yakalayarak gözaltına aldı. Şahıslar, yüzeyin yaklaşık iki metre altındaki tarihi kalıntıları çıkarmaya çalışıyorlardı.

Jandarmanın bilgilendirmesi üzerine İzmir Arkeoloji Müzesi uzmanları bölgede inceleme yaptı. Kaçak kazı yapılan alandaki kalıntıların, yaklaşık 1.500 yıllık bir manastır ve ona ait mozaik olduğu belirlendi.

(Bodrum’da Bulunan Lahit, 2.400 Yıl Sonra İlk Defa Açıldı)

Sarmaşık motifleriyle süslenmiş mozaik tabanın üzerinde, manastır heyetinden bir yetkilinin ailesinin esenliği için bu mozaiği yaptırdığına dair bir yazı tespit edildi.

Mozaik taban, yapılacak çalışmaların ardından müzeye götürülecek. Manastır için ise ayrı bir çalışma planı yapılacak.

Manastırın 4. yüzyıl ila 14. yüzyılda kullanıldığını tahmin ettiklerini belirten İzmir Arkeoloji Müzesi Müdürü Hünkar Keser, “Burası tescilli bir alan. Burada bulunan mozaikler arkeolojik açıdan çok değerli. Bu bir evrensel kültür varlığı ve nadir rastlanan bir eser. Korumasını sağlayıp gerekli yazışmaları yaptıktan sonra taban mozaiğini alıp müzeye taşıyacağız. Gösterdikleri hassasiyet için güvenlik güçlerine çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login