İzmir’de Kaçak Kazılarla Mozaik Taban Ortaya Çıkarıldı

İzmir’in Ödemiş ilçesinde, dağlık alanda yürütülen kaçak kazıda Roma dönemine ait bir mozaik taban ortaya çıkarıldı.

Ödemiş Cumhuriyet Savcılığı tarafından, Gereli Mahallesindeki dağlık alanda kaçak kazı yapıldığı bilgisi üzerine çalışma başlatıldı.

İstihbarat çalışmasıyla tarihi eser kaçakçılığı yaptığı belirlenen bir kişi teknik ve fiziki takibe alındı. Şüphelinin Gereli mevkisinde kaçak tarihi eser kazısı yaptığını belirleyen polis harekete geçti.

(2021 Türkiye’sinden 7 Talihsiz Arkeoloji Olayı)

İlçe Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Grup Amirliği ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda, kaçak kazı sonucu ortaya çıkarılmış, Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen mozaik taban tespit edildi.

Mozaik taban ve kazı yapılan bölge koruma altına alındı. Kaçak kazı yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınan M.B’nin işlemleri sürüyor.

İlginç olarak, 25 Mart 2021 tarihinde de yine aynı arazide kaçak kazı yaparaki mozaik ve çeşitli objeler bulan kişi hakkında adli işlem yapılmıştı. O dönemde ihbarı değerlendiren polis ekipleri, İ.B’nin evi ve bahçesinde arama yapmıştı. Aramalar sırasında, kaçak kazıyla bulunduğu belirlenen çok sayıda tarihi eser ve toprağın yaklaşık iki metre altında Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen mozaik bulunmuştu.

İki farklı dönemde aynı bölgede kaçak kazılar ile ortaya çıkartılan mozaik tabanın da aynı olduğu görüldü.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login