İzmir’de Arkeoloji Müzelerinin Yıkımı Üzerine Önemli Söyleşi

İzmir’de Doğal ve Kültürel Yaşam Girişimi tarafından düzenlenecek olan “Evrensel belleğimiz, arkeoloji müzelerimiz direnmekte haklıdır” adlı söyleşiye, basın, kamuoyu ve tüm arkeoloji gönüllüleri davetli.

24 Nisan 2015 Cuma günü İzmir Kültürpark TÜYAP 2 Nolu Toplantı Salonu’nda saat 18.15’te başlayacak olan söyleşide, arkeoloji müzelerinin evrensel önemi, günümüzde müzelerin karşı karşıya kaldığı yıkım süreçleri ve nedenleri incelenecek.

Söyleşide konuşmacı olarak Doğal ve Kültürel Yaşam Girişimi sözcüsü Ahmet Tuncay Karaçorlu, kazı restoratörü Alp Azeri, Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Başkanı Özlem Şenyol Kocaer yer alırken, onur konuğu olarak ise Aliağa Kyme Kazıları Onursal Başkanı Sebastiana Lagona bulunacak.

Daha önce belediye, İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan Kyme Arkeoloji Müzesi ve Kazı Evi’nin sağlam olmadığını gerekçe göstererek içindeki tarihi eserleri uygun olmayan koşullardaki kız öğrenci yurdu deposuna taşımıştı. Ardından da müzenin başka bir amaçla kullanılması yönünde karar vermişti. 3000’e yakın tarihi eserin yetkisi olmayan kişilerce taşınması ve eserler için uygun olmayan bir yere taşınması üzerine Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Kurucu Başkanı Ahmet Tuncay Karaçorlu’nun savcılığa suç duyurusunda bulunmasıyla müzenin tahliyesi durdurulmuştu.

Doğal ve Kültürel Yaşam Girişimi Sözcüsü Ahmet Tuncay Karaçorlu’nun söyleşi ile ilgili Arkeofili’ye yaptığı açıklama şu şekilde;
“Ülkemizdeki müzelerimize ilişkin yıkım süreçlerinin son bulmasının ve arkeoloji müzelerimizin çoğaltılmasının ve geliştirilmesinin önündeki engelleri paylaşacağız. İlk bölümde; bakanlıklarda, belediyelerde, müze müdürlüklerinde, koruma kurullarında ve kazı ekiplerinde var olan, maddi çıkar amaçlı “arkeoloji ve tarih çetesi”ni ve bu alanda başlattığımız hukuksal mücadeleyi ele alacağız.

Bir sonraki bölümde, bir şehircilik, tarih ve arkeoloji mücadelesi olan “aliağa arkeoloji müzesini koruma ve yaşatma” mücadelesinin ön kazanımlarını, müzenin yıkımının durdurulmasını, üç bin kasa müze eserinin müzeye tekrar taşınmasını, müzeye ilişkin aliağa belediyesi ve diğer sorumlularla birlikte aldığı ısmarlama dayanıksızlık raporunun sahte olduğunun bakanlıkça belgelenmesini, bu kapsamda sorumlular hakkında başlatılan hukuksal işlemleri ve müzenin belediyenin elinden alınarak rölöve ve anıtlar müdürlüğünce onarımına başlanması kararını paylaşacağız.

Son olarak da; tarihi insan yerleşmelerinin şehircilik bilimi açısından önemini, antik kentlerdeki arkeolojik kazıların, foça’da yürütülen arkeolojik kazılar örneğindeki önemini ve bu ilişkiler içerisinde bir “toplumsal ve tarihsel farkındalık okulu” olan arkeoloji müzelerinin yerel, ulusal ve evrensel kıymetini paylaşacağız.”

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login