Kyme Arkeoloji Müzesi Eserleri Tehlike Altında

Belediye, İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan Kyme Arkeoloji Müzesi ve Kazı Evi’nin sağlam olmadığını gerekçe göstererek içindeki tarihi eserleri uygun olmayan koşullardaki kız öğrenci yurdu deposuna taşıdı. Ardından da müzenin başka bir amaçla kullanılması yönünde karar verdi. 3000’e yakın tarihi eserin yetkisi olmayan kişilerce taşınmasının ve eserler için uygun olmayan bir yere taşınmasına tepki gösteren Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Kurucu Başkanı Ahmet Tuncay Karaçorlu, savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

1997 yılında temeli atılan müze ve kazı evi, Akdeniz mimarisinin özelliklerini taşıyor ve yapıldığı günden beri tarihi eserler için sadece bir depo görevi görüyor. 5 Şubat 1999 tarihinde müze olarak yapı kullanma ruhsatı verilmesi de bir şey değiştirmedi. Bazı araştırmacıların müzeyi faaliyete geçirme çabalarına karşın yerel seçimle başa gelen her belediye başkanının burayı anlam veremediğimiz bir şekilde yıkma çabası, müzenin yapıldığı tarihten itibaren çürümeye terk edilmesine neden oldu.

Konuyla ilgili olarak Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Kurucu Başkanı Ahmet Tuncay Karaçorlu: “Buradaki eserlerin taşınması belli kurallara ve kaidelere göre yapılmalıdır. Burada bir suç işleniyor. Hem de ağır cezalık bir suç. Buradan taşınan eserler, son derece uygunsuz şekilde ve yetkisiz kişilerce usulsuz olarak taşınmaktadır. Eserlerin taşındığı sığınak bu iş için uygun bir yer değildir. Orası bir mahzendir. Bu yapılanlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Müze binası uydurma raporlarla yıkılmak ve yerine rant elde edilmek istenen yapılar yapılmak isteniyor. İlçede müzeyle başlayarak ilçedeki tarihi dokunun sanayileşme adına yok edilmek isteniyor. Aliağa kamuoyunu müzesine sahip çıkmaya çağırıyorum” dedi.

Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar ise “Biz gerekli tetkikleri yaptırdık. Bina sağlam değil, yıkılma tehlikesi var. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile gerekli yazışmaları yaptık. Müzedeki tarihi buluntuları uygun bir yere taşıyoruz. Taşınma işlemi tamamlandıktan sonra binayı yıkacağız. Buranın ne olarak kullanılacağına ise daha sonra karar vereceğiz” dedi.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply