Kyme Arkeoloji Müzesi’nin Tahliyesi Durduruldu

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir’de bulunan Kyme Arkeoloji Müzesi ve Kazıevi’nin yıkılmak üzere tahliye edilme kararını durdurdu.

Daha önce belediye, İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan Kyme Arkeoloji Müzesi ve Kazı Evi’nin sağlam olmadığını gerekçe göstererek içindeki tarihi eserleri uygun olmayan koşullardaki kız öğrenci yurdu deposuna taşımaya başlamıştı. Ardından da müzenin başka bir amaçla kullanılması yönünde karar vermişti. 3000’e yakın tarihi eserin yetkisi olmayan kişilerce taşınmasının ve eserler için uygun olmayan bir yere taşınmasına tepki gösteren Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Kurucu Başkanı Ahmet Tuncay Karaçorlu, savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını söylemişti.

Karaçorlu’nun önderliğinde yapılan suç duyurusu ve eylemler sonunda amacına ulaştı ve tahliye kararı bakanlık tarafından durduruldu. Karaçorlu konuyla ilgili olarak, savcılık incelemesi sürerken; Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yaptığı incelemeler sonucunda, kazı ürünlerinin Aliağa Belediyesi Misafirhanesi’nin sığınağına taşınması işlemi durdurulduğunu söyledi ve verilen bu kararın bir önkazanım olduğunu, müzenin gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra halka açılmasıyla asıl amaçlarına ulaşacaklarını belirtti.

Karaçorlu sözlerine şöyle devam etti: “Taşınma ve hatta yıkım gerekçesi olarak gösterilen binanın dayanıksızlığına ilişkin raporun ısmarlama olduğu çok açıktır. Bunun en açık kanıtı da müzeye ilişkin yıllar önce Türk ve İtalyan uzmanların incelemeleri ile ortaya koyulan bina dayanıklılık raporlarıdır. Bu raporların yok sayılarak böylesi eşsiz bir müzenin yıkımına ilişkin yapılan bu yasa dışı girişimler; 11 yıldır Aliağa halkına kapalı olan müzeden yararlanılmasını daha da geciktirmektedir. Ülke servetinin ve kamu kaynaklarının, toplumsal faydanın yok sayılması anlamına gelen bu duruma derhal son verilmeli, sorumlular hakkında işlemler de geciktirilmemelidir. Binanın yıkım riski taşımadığı gerçeği de tıpkı sığınağın uygunsuzluğu gibi ortaya çıkacaktır. Bu amaçla sürdüreceğimiz mücadele ile Belediye’nin Aliağa halkına 11 yıldır kazandırmadığı arkeoloji müzemizin en kısa zamanda Aliağa’ya kazandıracağız. Aliağalı öğrencilerin bilimsel gelişimine katkı sağlayacak. Aliağa halkının sosyal gelişimini güçlendirecek. Aliağa kent ekonomisine yüksek maddi kazanımların sağlayacağı bu sonuç ile Aliağa tüm kesim ve siyasi parti ayrımı gözetmeksizin üreticilere fayda sağlayacak bir oluşum olarak katkı sağlayacak ve Aliağa’nın tek bacasız fabrikası olarak Aliağa’nın uygarlık tarihinde yerini alacaktır”

Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar ise “Biz gerekli tetkikleri yaptırdık. Bina sağlam değil, yıkılma tehlikesi var. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile gerekli yazışmaları yaptık. Müzedeki tarihi buluntuları uygun bir yere taşıyoruz. Taşınma işlemi tamamlandıktan sonra binayı yıkacağız. Buranın ne olarak kullanılacağına ise daha sonra karar vereceğiz” demişti.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login