Üsküdar’da Göbekli Tepe Etkinliği Yapılıyor

Üsküdar Belediyesi, “Tarihi Değiştiren Kazılar” konuşmalarının ilkinde Göbekli Tepe’nin yakın zamanda kaybettiğmiz kaşifi ve kazı başkanı Prof Dr Klaus Schmidt’in eşi arkeolog Çiğdem Köksal-Schmidt’i konuk ediyor. 3 Mart’ta yapılan etkinlik ve panel, saat 19:00’da, Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Konuşmada Çiğdem Köksal-Schmidt, kendisi de her aşamasında görev aldığı, Göbekli Tepe tapınaklarının keşfinin öyküsünü anlatacak.

Konuşmadan sonra ise, Arkeoloji ve Sanat Yayınları Kurucusu arkeolog Nezih Başgelen’in moderatörlüğünü yaptığı bir panel yer alacak. Panelde arkeolog Prof Dr Refik Duru kazıları tarihi açıdan yorumlayacak, gazeteci yazar Mehmet Ali Bulut arkeolojik buluntuların dinler tarihi için öneminden bahsedecek.

Etkinlikte daha sonra “Burası Göbekli Tepe” belgeseli gösterilecek.

Etkinlik ayıca Göbekli Tepe’den fotoğrafların yer aldığı bir fotoğraf sergisini de kapsıyor. “Dünden Bugüne Göbekli Tepe” sergisinin küratörlüğünü Salih Koca yapıyor. Proje koordinatörlüğünü ise Adnan Erdoğan ve Tarihçi Yazar Yaşar İlksiz yapıyor.


Milliyet

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login