Göbekli Tepe’de Çatı Koruması Projesi Sürüyor

Şanlıurfa’da yer alan ve dünyanın en eski tapınak merkezi olarak kabul edilen Göbeklitepe’deki kazı alanına yapılacak koruma çatısının alt yapı çalışmaları tamamlandı.

Göbeklitepe Kazıları Başkanı ve Şanlıurfa Müzesi Müdürü Müslüm Ercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Göbeklitepe’deki kazı çalışmalarının Şanlıurfa Müzesi koordinesinde, Türk ve Alman arkeologların işbirliğinde devam ettiğini söyledi.

Göbeklitepe’de çıkan eserlerin korunmasına önem verdiklerini ifade eden Ercan, “Göbeklitepe’nin korunmasına yönelik uygulanacak çatı projesinin hazırlıklarını yürütüyoruz. Prof. Dr. Klaus Schmidt, hayattayken bu çalışmaları başlatmış ve belirli bir aşamaya getirmişti. Bizim çalışmalarımızla da çatı projesinin alt yapı hazırlığı tamamlanmış oldu. Şu anda çatı projesini uygulamaya hazır haldeyiz. AB projesi kapsamında yapılan proje, ihale aşamasında. Yıl sonuna doğru uygulama işinin başlamasını ve 8 ay içerisinde tamamlanmasını hedefliyoruz” dedi.

Ercan, Göbeklitepe kazı çalışmalarının sonbahar döneminde de devam edileceğini sözlerine ekledi.

Göbeklitepe, bir süre önce UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınmıştı.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login