Göbekli Tepe’nin 12.000 Yıllık Taş İşçiliğini Öğreniyorlar

Harran Üniversitesi’nde okuyan on beş öğrenci, dünyanın en eski tapınağı olarak kabul gören ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunan Göbekli Tepe’nin taş işçiliğini öğreniyor.

Şanlıurfa Valiliği ile Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odasının desteklediği kurs ile binlerce yıl öncesine dayanan taş işçiliğinin gelecek kuşaklara aktarılmasıyla, projenin bölge ekonomisine ve turizme katkıda bulunması bekleniyor.

Şanlıurfa Valiliği ve Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hazırlanan “Dünyanın En Eski Tapınağı Göbekli Tepe’de Taş İşçiliği Projesi” Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Anadolu Efes işbirliğiyle gerçekleştirilen Gelecek Turizmde Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu’na sunulmuştu. 66 ilden 417 başvurunun olduğu bu fondan destek almaya hak kazanan 3 projeden biri olmayı başaran bu proje, 2014 Kasım ayı itibariyle başlamıştı.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply