Kyme Arkeoloji Müzesi Eserleri Lağım Suyu Altında Kaldı

İzmir’de Aliağa Belediyesi’nin, Kyme Arkeoloji Müzesi ve Kazı Evi’nin sağlam olmadığını gerekçe göstererek içindeki tarihi eserleri taşıdığı uygun olmayan koşullardaki öğrenci yurdunun deposunu lağım suyu bastı. Belediye araçları birçok arkeolojik eserin bulunduğu depodan suyu çekmeye çalıştı.

Tarihi Eserlerin Tahliye Kararı Durdurulmuştu

3000’e yakın tarihi eserin yetkisi olmayan kişilerce, eserler için uygun olmayan bir yere taşınmasına tepki gösteren Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Kurucu Başkanı Ahmet Tuncay Karaçorlu, savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını söylemişti. Gösterilen çabalar en sonunda sonuç vermişti ve Kültür ve Turizm Bakanlığı müzenin tahliye kararını geçen hafta durdurmuştu. Ancak Karaçorlu bu kararın bir önkazanım olduğunu, müzenin gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra halka açılmasıyla asıl amaçlarına ulaşacaklarını belirtmişti.

Eserler Karara Rağmen Öğrenci Yurdu Deposundan Alınmadı

Tahliye kararının durdurulmasına rağmen, geri müzeye taşınmayan tarihi eserler rutubetli kız öğrenci yurdu deposunda bekletildi. Verilen onca mücadele, aksatılan ve yerine getirilmeyen işler yüzünden tarihi eserlerin lağım sularına boğulmasıyla sonuçlandı.

Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Kurucu Başkanı Ahmet Tuncay Karaçorlu konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada “Taşınma kararının girişimlerimizin üzerine bakanlıkça durdurulmasına ve müzeye geri taşınma kararı alınmasına rağmen hâlâ geri taşınmayan üç bin kasa eserin, tahribatı, ağır cezalık bir suç kapsamındadır” dedi.

Bir Kez Daha Suç Duyurusu

Karaçorlu ayrıca Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar ve müze yetkilileri hakkında tekrar suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Kyme Arkeoloji Müzesi ve Kazı Evi’ne tarihi eserlerin yeniden taşınıp, halka açılana kadar eylemlerinin aralıksız devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Umuyoruz…

Umuyoruz ki en kısa zamanda lağım suyuyla tahrip olmuş eserlere rağmen gerekli adımlar atılır, gerekli cezalar verilir ve Karaçorlu önderliğinde yapılan eylemler güzel bir sonuca varır. 2014 yılında Türkiye’de arkeoloji alanında yaşanan talihsiz olayların tekrar yaşanmasını istemiyoruz.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login