Troya Kazılarına 1 Milyon Lira Destek

Homeros’un İlyada’sında anlatılan ve meşhur Truva Savaşı’nın gerçekleştiği yer olan Çanakkale, Tevfikiye yakınlarında bulunan Troya antik kenti kazıları için, proje başkanı Prof. Dr. Rüstem Arslan,  İçdaş Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi A.Ş. ile her yıl için 200bin’er lira olmak üzere 5 yıl süreli, 1 milyon liralık sponsor anlaşması imzaladı.

Anlaşma Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kongre ve Fuar Merkezi’nde düzenlen protokolle imzalandı. Törene Çanakkale Valisi Ahmet Çınar’ın yanı sıra İl Kültür Turizm Müdürü, İçdaş Genel Müdürü, ÇOMÜ Arkeoloji bölümü öğretim üyesi olmak üzere önemli kişiler katıldı.

Proje Başkanı Rüstem Arslan, “Troya’da tüm işlerin dünyanın gözü önünde yapıldığını ve herkesin bizi izlediğini biliyoruz. Troya Müzesi sadece Türkiye’de değil, dünyada yapılan müze projeleri konusunda en önemli ve en iddialı müzelerden birisidir. Organizasyon için elimizden geleni yapıyoruz. Ören yerini de sürece hazırlamak bizim görevimiz.” açıklamasında bulunurken, İçdaş Genel Müdürü Bülend Engin ise kalıcı eserler bırakılması gerektiğinin altını çizerek, kazılara bu sebeple destek sağladıklarını söyledi.

Troya Antik kenti 1998 yılında beri Dünya Miras Listesi’nde olup çıkarılan eserler Türkiye, Almanya ve Rusya’da sergilenmektedir.

You must be logged in to post a comment Login