İsrail’de Hz. İsa’nın Büyüdüğü Ev Bulunmuş Olabilir

İngiliz arkeologlar, Nasıra’da birinci yüzyıla tarihlenen bir evin, genç Hz. İsa’nın yaşadığı yer olabileceğini söyledi. Dr Ken Dark 2006 yılından beri, Hz. İsa’nın Hz. Meryem ve Hz. Yusuf tarafından büyütülmüş olabileceği evi inceliyor ve yakın zamanda bulgularını Biblical Archaeology Review’de yayınladı.

Kayalık bir yamaca açılmış evin, daha önceden mozaiklerle ve Bizans İmparatorluğu tarafından sağlanan hediyelerle dekore edildiği düşünülüyor. Bizans İmparatorluğu, Nasıra’da 7. Yüzyıla kadar hakimiyet sahibiydi.

Dr. Dark, buranın Hz. İsa’nın evi olduğundan kuşku duymak için iyi bir arkeolojik neden olmadığını, fakat kesin olarak emin olamayacağını söyledi. Dr. Dark, evin iyi korunmuş durumu bunun önemli bir yer olduğunun bir göstergesi olabilir diye sözlerine ekledi.

“Bizans ve Haçlı kiliselerinin bu binayı kapsayacak şekilde yapılması için büyük çabalar harcanmış. Böylece bu ev de bugüne kadar korunarak gelmiş. Evi kesen bir mezarın ve evin kendisinin, Bizans Dönemi’nde mozaiklerle dekore edilmesi de bu yapıların önemine işaret ediyor.”

Söylendiğine göre kutsal topraklara yapılan bir haccı anlatan De Locus Sanctis adında bir antik yazı, kilisenin evin üzerine inşa edildiğini doğruluyor. MS. 670 yılına tarihlenen antik yazı, İskoç adasındaki manastırın başrahibi Adomnan tarafından yazılmış. Adomnan antik yazısında kiliseyi, “Bir zamanlar orada İsa’nın büyütüldüğü ev vardı” diyerek tarif etmiş.

İbtimes

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login