Çöplüğe Dönen Kyme Arkeoloji Müzesi Eserleri Tehlike Altında

İzmir Aliağa’da geçtiğimiz yıllarda içi boşaltılan ama tepkiler üzerine eserleri yeniden yerleştirilen Kyme Arkeoloji Müzesi ve Kazıevi bu sefer bakımsız bırakılarak tahrip ediliyor.

Çöplüğe Dönen Kyme Arkeoloji Müzesi Eserleri Tehlike Altında

Güvenliği sağlanmayan müzenin kendi haline bırakılması birçok tehlikeye davet çıkarıyor. Müzenin camları kırılmış, kapıları tahrip edilmiş, bahçesi çöplüğe dönmüş durumda.

Müzenin içinde Kyme Antik Kenti’nden çıkarılmış bir çok tarihi eser bulunuyor. Müzenin pencerelerinden içeriye bakıldığında tarihi eserler rahatlıkla görülebiliyor. Kapısı tahrip edilmiş müzenin, eserleri çalınma riski altında.

Kyme Arkeoloji Müzesi ve Kazıevi’nin kendi haline bırakılmasına Doğal ve Kültürel Yaşam Girişimi Sözcüsü Ahmet Tuncay Karaçorlu tepki gösterdi. Kyme Arkeoloji Müzesi ve Kazıevi’nin Aliağa halkına kültürel alanda önemli bir kazanç alanı olabileceğini söyleyen Karaçorlu, ziyarete açılmayan ve bakımsız bırakılan müzenin Aliağa halkının geleceğinden yıllarca çalındığını belirtti. Karaçorlu, müzenin korunması için “Kültür ve Turizm Bakanlığını bir kez daha göreve çağırıyoruz!” dedi.

Çöplüğe Dönen Kyme Arkeoloji Müzesi Eserleri Tehlike Altında

Ahmet Tuncay Karaçorlu’nun yaptığı açıklama şu şekilde:

1990’lı yıllarda, dönemin Belediye Başkanlığı ve İtalyan Arkeolog, Ordinaryus Profesör Sebastiana Lagona’nın da girişimleriyle, yapımına başlanmış ve tamamlanmış Aliağa Kyme Arkeoloji Müzesi, hala bakanlık tarafından tamamlanmamış durumda!

Bir İtalyan Üniversitesi ve Aliağa Belediyesi sorumluluğunda olan kazı alanı ve arkeoloji müzesi, birkaç yıldır uyarmamıza rağmen öğrencilerimize, ilgililere ve Aliağa halkına açılmamış durumda. Yetkisiz ve sorumsuz bir arkeologun verdiği onaylarla sadece müze tehlike altında olmadığı gibi, aynı zamanda kazı bölgesinde verilen koruma yasasına aykırı izinlerle, SOCAR ve NEMPORT liman şirketlerinin eline terk edilmiş durumda.

Aliağa halkına kültürel alanda önemli bir kazanç alanı olabilecek olan müze, Aliağa halkının geleceğinden de yıllarca çalınmış durumda. Kültür ve Turizm Bakanlığı bir kez daha göreve çağırıyoruz!

Ahmet Tuncay Karaçorlu

Doğal ve Kültürel Yaşam Girişimi Sözcüsü

Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Kurucu Başkanı

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login