Mısır, 22 Firavunu Kahire Sokaklarından Niçin Törenle Geçirdi?

Firavunların Altın Geçidi adındaki törende, 18 kralın ve 4 kraliçenin yeni açılan Ulusal Mısır Medeniyeti Müzesi’ne taşınması canlı yayınlandı.

Mısırlı yetkililer 18’i kral ve 4 ‘ü kraliçe olmak üzere toplam 22 mumyayı yeni açılan Ulusal Mısır Medeniyeti Müzesi’ne taşıdı. C: Khaled Desouki

Geçtiğimiz günlerde 22 Mısır mumyası, Kahire’deki gösterişli kutlama için yaşayanların arasına katıldı. Firavunların Altın Geçidi olarak adlandırılan törende, 18 antik kralın ve 4 kraliçenin Tahrir Meydanı’nındaki Mısır Müzesi’nden yeni açılan Ulusal Mısır Medeniyeti Müzesi (NMEC)’ne taşınması canlı yayında verildi.

Mumyalar, krallar ve kraliçelere layık bir şekilde taşındı. Hükümdarların her biri oksijen almayan, nitrojen dolu tabutlara yerleştirildi ve darbe emici malzemelerle donatılmış tekne tarzı araçlarla taşındı. NMEC’in Mumyaları Koruma Laboratuvarı ve Deposu’nda başkan olan Mostafa Ismail, özel olarak üretilen kapsüllerin narin mumyaları “nem ve özellikle bakteri, mantar ve böcek gibi etkilerden” koruduğunu söylüyor.

(Mısır Mumyaları, Görkemli Geçit Töreninde Kahire’den Geçiyor)

Süslenmiş araçlar, Mısır firavunları öldükten sonra mezarlarına götürülürken kullanılan teknelere benzetilerek tasarlandı. 45 dakikalık tören alayı -ülkenin turizm endüstrisini yeniden canlandırmak adına düzenlenen bir gösteri- geleneksel kıyafetler giyen yüzlerce kişi ve atlı saltanat arabası süren katılımcılarla Mısır’ın zengin tarihine dikkat çekmek için gerçekleştirildi.

İngiltere Cumbria’dan töreni izleyen arkeolog Nigel Hetherington, gösterinin “müthiş ötesi” olduğunu düşünüyor.

“1800’lerin sonunda keşfedilmelerinden sonra mumyalar, ilk olarak müzeye taşındıklarında elbette fotoğraflar vardı ancak bu, kendi gözlerinizle şahit olmakla aynı şey değil.” diyerek devam ediyor. “Bu gerçekten çok mühim bir olay.”

22 firavun, MÖ 16. yüzyılda savaş meydanında tüyler ürperten bir şekilde öldüğü düşünülen Seqenenre-Taa-II’nin liderliğinde kronolojik olarak sıralandı. Törende aynı zamanda Ramses II (MÖ 13. yüzyılda Mısır’ı refaha erdiren Büyük Ramses) ve Mısır’ı kendi başına yöneten birkaç kadından biri olan Kraliçe Hatşepsut gibi popüler figürler de bulunmaktaydı. Geçiş töreninin son sırasında MÖ 12. yüzyıl firavunu olan Ramses IX yer aldı.

Yeni müzeye milyonlarca dolarlık taşıma işlemi, aylardır süren hazırlık ve tanıtımların zirvesi oldu. Mumyaların 20’si yeni müzede sergilenecek, diğer 2 mumya ise depoda muhafaza edilecek.

Kahire’deki Amerikan Üniversitesi’nden Eski Mısır Bilimcisi Salima Ikram, “Bir bakıma insanlar gördükleri şeyle gurur duyuyorlar.” diyor. “Oldukça pahalı olmasına rağmen uzun vadede geri dönüşünün çok iyi olacağını düşünüyorum.”

Mumyalar, Mısırlı firavunları mezarlarına taşımak için kullanılan araçlar örnek alınarak tekne tarzı araçlarla transfer edildi. C: Jonathan Rashad

Mısır Cumhurbaşkanı Abdel-Fattah el-Sisi, mumyaların müzeye gelişinden birkaç saat önce müzenin ana salonunun açılışını resmî törenle yaptı. Unesco desteğiyle kurulmuş olan görkemli sanat tesisi NMEC, ertesi gün ziyaretçilere kapılarını açtı.

Hükümdarlar, 18 Nisan’da halka sergilenmeden önce 15 günlük bir laboratuvar restorasyonundan geçti. Mumyalar özel olarak geliştirilmiş sıcaklık ve nem kontrolü ile sergilenecek.

Sisi Twitter’da geçidin “bu insanların yüceliğinin yeni bir kanıtı, tarihin derinliklerine kadar uzanan bu eşsiz medeniyetin muhafızı” olduğunu yazdı.

Ancak halk, gösteriye farklı bir pencereden baktı: Törene katılmaya çalışan bazı Kahire sakinleri güvenlik güçleri tarafından geri çevrildi. Aynı zamanda yetkililer, sanal izleyicilerin geçit rotasındaki yoksul alanları görmesini engellemek için şehir boyunca bariyerler koydu.

Kent plancısı Ahmed Zaazaa, “Var olan gerçekleri düzeltmek yerine daha iyi görünen bir resim koymaya çalışmak gibi bir eğilim var.” diyor. “Hükümet, reformlar yaptığını söylüyor ancak işçi sınıfı mahallelerinde yaşayan Kahire’deki insanların büyük çoğunluğu bu reformlardan hariç tutulmuş.”

Mısır’ın turizm endüstrisi, siyasi anlaşmazlıklar ve Covid-19 salgını sebebiyle son yıllarda küçüldü. Ülkeye giren turist sayısı 2019’da 13,1 milyondan 2020’de 3,5 milyona düştü.

Firavunların Altın Geçidi’ni düzenlemeye ek olarak Mısır hükümeti büyük miktarda arkeolojik bulguyu açığa çıkararak ziyaretçi çekmeye başvurdu. Son zamanlarda duyurulan keşiflerin arasında altın dilli 2000 yıllık bir mumya, Mısırlı kraliçenin şatafatlı mezarı ve erken dönem Hristiyan Topluluğuna ait izler yer alıyor.


Smithsonian Magazine. 6 Nisan 2021.

Lisansı Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı, Yüksek Lisansı Hacettepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler. Serbest çevirmenlik yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login