Fransa’da 2000 Yıllık Bumerang Bulundu

Fransız arkeologlar, Galyalılar tarafından kullanılmış 2000 yıllık bumerang buldular. Kuzey Fransa’da Cherbourg yakınlarında bir sahilde odun bumerang bulan arkeologlara göre, Galyalılar 2000 yıl önce bumerang kullanıyorlardı.

avrupadaki tarihi bumeranglar

Bumeranglar genellikle Avustralya yerlileri aborjinlerle ilişkilendirilir. Fakat bu ilginç odun silahlar Mısır’da 2000 yıl önce de kullanılıyordu. Avrupa’da bulunan bumerangların ise en eskisi, Polonya’da bir mağarada bulunmuş olan 30.000 yıllıktı.

Bu bumeranglar anlaşıldığı kadarıyla oyuncaklardı fakat Fransa’da bulunan ve 2000 yıl öncesine tarihlenen bumerang, arkeologlara göre oyuncak olarak kullanılmadı. Arkeologlar, bu sopanın atınca dönmediğini, dolayısı ile avlanmak için bir bir silah olarak kullanıldığını söylüyorlar. Ayrıca bu silahların büyük ihtimalle martı avlamak için kullanıldığını belirtiyorlar.

Bulunan bumerang, bölgede bir ilk ve muhtemelen elma veya armut ağacından yapılmış. Bir ek bilgi olarak bumeranglar hala bu ağaçların kaliteli odunlarından yapılıyor. İsa’dan önce 80-120 yıl arasına tarihlenen bumerang, Roma’nın Galyayı fethinden neredeyse 30 yıl öncesine denk geliyor. 150 gram ağırlığında ve 50 metre uzağa atılabiliyor.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply