Mumya Haberi Yalan Çıktı, Kazı İptal Oldu!

Kazı başkanının bir milyon mumya buldukları yönündeki açıklamalarından sonra Mısır Eski Eserler Bakanlığı tarafından Brigham Young Üniversitesi arkeologlarına verilen kazı izni iptal edildi. Bir milyon mumya bulunduğu iddiasına bakanlık itiraz etti ve haberin yanlış olduğunu söyledi.

“O” habere buradan ulaşabilirsiniz.

Şu ana kadar 1,700 iskeletin çıkarıldığı Fag El-Gamous olarak isimlendirilen mezarlık Kahire’nin Güneybatısında bulunuyor. Kazı başkanı Kerry Muhlestein, çok sayıda sıradan mumyanın gömüldüğü bir mezar bulduklarını söylemişti.

Ancak bakanlık bir milyon iddiası yüzünden değil, kalıntıların hepsinin mumya olduğu iddiası yüzünden gücenmişe benziyor.

Bakanlık görevlisi Youssef Khalifa, haberin doğru olmadığını söylerken “ Mumya, anlam itibariyle tamamen mumyalanmış bir beden demektir. Fag el-Gamous’ta sadece bir tane mumya, 1980 yılında bulundu ve bulunduğu zamandan beri de müzede duruyor” diye ekledi. Khalifa bahsedilen gömüleri “bazıları kumaşlara sarılmış iskeletler ve bir sürü kemik” olarak niteledi.

Basına konuşan Arkeolog Sherif el-Sabban “Mumyalama, sadece firavunlar ve kraliyete mensup kimseler tarafından karşılanabilen çok pahalı bir uygulamaydı. Bir ölüyü mumyalarken kullanılan malzemeler de ölen kişinin zenginliğine göre değişiyordu. Alt sınıflara mensup insanların birçok kereler mumyalama yoluyla vücutları muhafaza etmeye çalıştığını biliyoruz ama bu denemelerin hiçbiri iyi korunmuş kraliyet mumyalarıyla, özellikle de müzedekilerle kıyaslanamaz” dedi.

Eski Mısır mitolojisine göre, iyi korunmuş bir beden, kişi tekrar hayata döndüğünde ruhunun bedenini tanıyabilmesi için çok önemliydi.

Mumyalamanın nasıl yapıldığıyla ilgili bir oyunun da bulunduğu arkeolojik oyunlar listemizi de burada bulabilirsiniz.

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply