Peru’da Çöpte 900 Yıllık Mumya Bulundu

Peru’da antik şehir ve kazı alanı ve eski Chimu krallığının başkenti olan Chan Chan’ın girişindeki çöpte bir karton kutu içinde İnka öncesi döneme tarihlenen bir mumyanın kalıntıları bulundu.

Mumya,  içinde bulunduğu iple sarılı karton kutu, çöp arabasının sıkıştırıcısına konmuşken, tesadüfen, meraklı bir çöpçünün gizemli kutunun içine bakmasıyla bulundu. Mumyayı görünce şok olan çöpçü onu ilk başta bir cinayet kurbanı sandı.

Mumya daha sonra, arkeolojik kalıntıların nasıl ve niye arkeolojik alanın dışında bulunduğunun  incelenmesi için yerel polis karakoluna götürüldü. Polis, İnka-öncesi mumyanın, Chan Chan’da gömülü olduğu yerden çalınmış olabileceğini düşünüyor. Hırsızın, mumyayı çöpe bırakıp, daha sonra geri dönmeyi planlamış olabileceği düşünülüyor.

Mumyanın MS. 1100 yılına tarihlendiği düşünülüyor. Öte yandan, mumyanın incelenmeye götürüldüğü Kültür Müdürlüğü’nden bir sözcü, mumyanın bir Chimu mumyası olmadığını, yine Kolomb öncesi döneme tarihlenen başka bir kültüre ait olduğunu düşündüklerini söyledi.

Chan Chan şehri, Kolomb öncesi dönemden Güney Amerika’daki en büyük şehir. Chimu Kralllığı tarafından MS. 850’de kurulan şehir, 1470’te İnkalar tarafından fethine kadar gelişimini sürdürdü.

Reuters, Daily Mail

——————————————İLGİLİ HABER——————————————

2000 Yaşındaki Mumyanın Saçları En Son Neler Yediğini Gösteriyor

İklim Değişikliği 7000 Yıllık Şili Mumyalarını Yiyip Bitiriyor

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login