Sezar’ın Meşhur Kalesi Müze Yapılıyor

Roma İmparatoru Sezar’ın Farnakes komutasındaki Pontus kuvvetlerini hezimete uğratarak, meşhur Veni, vidi,vici(Geldim,gördüm,yendim) sözünü söylediği yer olan Tokat’ta bulunan  Zile Kalesi müze olarak hizmete açılacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Haluk Dursun konuyla ilgili olarak “Kale içine yapılan bina kent müzesi de olabilir. Zile’yi çok önemsiyoruz ve kaleyi Belediye Başkanımızla gezdik, değerlendirmeler yaptık. Tarihi dokuyu ön plana çıkarmak, Zile’nin geri kalmış ve ortaya çıkarılamayan halini insanlara tanıtmak için çalışmalarımız sürüyor. Zile’nin yapısını tek tek ele almıyoruz. Kaleyi tek olarak ön plana çıkartmak yerine bölgenin tarihi dokusuyla da uyumluluğunu sağlamaya çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

Zile’nin Belediye Başkanı Lütfi Vidinel ise, kalenin müze yapılmasıyla bölgeye daha fazla turist geleceğini, özellikle Veni, Vidi, Vici sözünün yazıldığı taşa turistlerin ilgi gösterdiğini belirtti.

Antik çağlarda kurulmuş, höyük üzerinde bulunan Eski Yunan şehirleri ile özdeşleşmiş akropol yapısına benzeyen bir mimariye sahip olan Zile Kalesi’nin kuzeydoğusunda, kayalıklara oyulmuş Roma dönemine ait küçük bir tiyatro da bulunuyor.

radikal

You must be logged in to post a comment Login