Şanlıurfa Mozaikleri Halılara İşleniyor

Şanlıurfa Valiliği ile Han Halı Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi arasında vatandaşların niteliklerini artırmak ve belge almalarını sağlamak için düzenlenecek halı dokuma kurslarına ilişkin protokol imzalandı.

Milletvekili Karahan Uslu, imza törenin ardından yaptığı açıklamada, Şanlıurfa’nın tarihi ve dokusuyla dünyanın sayılı şehirlerinden birisi olduğunu söyledi. Şanlıurfa’nın dünyada eşi ve benzeri olmayan mozaikler barındırdığını belirten Uslu: “Bu projeyi paylaştığımda bir hayali gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadım. Bu proje sadece kadın istihdamı projesi ya da sadece bir el sanatları ayağa kaldırma projesi değil, aynı zamanda Şanlıurfa’nın turizm ve kültür değerini artırmak adına mozaiklerimizi ilk defa ipek halılara işleyerek dünyada seçkin evlere sunmak için gerçekleştirilen bir proje. Kültür ve Turizm Bakanlığından izin almamız halinde yeni açılacak müzede küçük bir iş yerinde halılarımızı sergileyebileceğiz. Şehre gelen turistlere  burada küçük ipek halılara işlenmiş mozaikleri tanıtmış olacağız” dedi.

radikal
fotoğraf:ali çiftçi

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login