Urfa’da Bulunan Mezar Mozaiklerinde Gömülen Kişiler Betimlenmiş

Şanlıurfa’nın Balıklıgöl yerleşkesi civarında yürütülen “Kale Eteği Projesi” kapsamındaki kazı çalışmalarında birçok kaya mezarı ve mozaik bulundu.

Urfa’da, Haleplibahçe bölgesindeki Kızılkoyun ile tarihi kale eteğinde yürütülen arkeolojik kazı ve yüzey temizleme çalışmalarında, Antik Roma ve Edessa Krallığı’na ait olduğu belirtilen çok sayıda kaya mezarı ve beş taban mozaiği bulundu. Taban mozaiklerinde betimlenen kişilerin, mezarlara gömülmüş kişiler olduğu düşünülüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından geçen yıl Balıklıgöl, tarihi kale, Arkeoloji ve Mozaik Müzesi’nin bulunduğu Haleplibahçe ile Kızılkoyun bölgesinde başlatılan arkeolojik kazı ve yüzey temizleme çalışmaları devam ediyor. Arkeolog ve uzman ekipler gözetiminde Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle yürütülen çalışmalarda Kızılkoyun’da Roma, Süryani ve hükümdarlığını Abgar’ın yaptığı Osrhoene (Edessa) Krallığı dönemlerine ait 61, kale eteğinde 72 ise mağara bulundu.

Kazılarda ayrıca beş mozaik bulundu. Çeşitli motif ve figürlerin yer aldığı ve tabanına yılan, insan ve çiçek motiflerinin işlendiği kaya mezarların bulunduğu mağaralar koruma altını alındı. Arkeologlar tarafında yürütülen bilimsel çalışmalarda ortaya çıkarılan mağara ve mozaiklerin turizme kazandırılıp ziyarete açılacağı belirtildi.

Daha önce bölgede yapılan çalışmalarda Abgar Krallığı dönemine ait olduğu tahmin edilen taban mozailerinin bulunduğu belirtilmişti. Taban mozaiklerinde Süryanice yazıtlar ve ince işlemeler yer alıyor. Mozaiklerden birinde kaya mezarlıklarına gömülen 4 kişinin resimlerinin tasvir edildiği belirlendi. Üzerinde gömülenlere ait olduğu tahmin edilen Süryanice yazılmış isimler bulunan mozaikler, Edessa Krallığı döneminde yaşayanların giyim kuşamları, saç sakal gibi görünüşleri hakkında bilgiler veriyor.

Kral 5. Abgar

Tarihi kayıtlarda ve Abgar efsanesinde, 5. Abgar Ukkama’nın ilk Hıristiyan kral olduğu ve Edessa Bölgesi’nde (Şanlıurfa) hüküm sürdüğü Hazreti İsa’nın tebliğinden hemen sonra bu dini kabul ettiği belirtiliyor. Efsaneye göre; V. Abgar ilk Hıristiyan kraldır ve Hz. İsa’nın ölümünden hemen sonra, Hıristiyanlığı kabul etmiş ve kendi halkına da benimsetmiştir.

Cüzzam hastalığına yakalanan ve bu nedenle oldukça acı çeken 5. Abgar’ın, Hazreti İsa’nın gönderdiği mucizevi mendil sayesinde iyileştiği rivayet ediliyor.

Şanlıurfa’da Abgar Krallığı Dönemine Ait Taban Mozaiği Bulundu


DHA, AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login