Urfa’da Haleplibahçe Müze Kompleksi Açılıyor

Urfa’da Balıklıgöl yakınında 200 dönümlük alana inşa edilen Haleplibahçe Müze Kompleksi, teşhir edilecek 10.000 eseri ile Mayıs ayı içinde kapılarını açmaya hazırlanıyor. 20 adet canlandırma ile ziyaretçilerine o dönemde yaşıyormuş hissi vermeye çalışacak müzenin tamamı gezildiğinde 4,5 kilometre mesafe katedilmiş olacak. Kompleksin hizmete girdiğinde Türkiye’nin en büyük müze kompleksi olacağı iddia ediliyor.

İçlerinde Göbeklitepe’nin de olduğu Cilalı Taş Devrine ait eserlerin fazla olduğunu belirten Şanlıurfa Müze Müdürü Müslüm Ercan, müzede sergilenecek 10.000 eserden 500 tanesinin Neolitik Dönem’e tarihlendiğini söyledi. Özellikle bu döneme ilgi duyan insanların Haleplibahçe Müze Kompleksi’ni gezmesini gerektiğini vurgulayan Ercan, Arkeopark, mozaik ve arkeoloji müzesiyle kompleksin zenginliğine dikkat çekti.

Müzenin bitiş salonunda ise Hazreti İbrahim’in hayatını 12 projeksiyon cihazından, 4 duvara aynı görüntüyü veren 360 derecelik video gösterimi yapılacak.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login