Kastabala Hierapolis Antik Kenti’nde İş Makinesi ile Kaçak Kazı Yapıldı

Osmaniye’de, Roma Dönemi’ne tarihlenen Kastabala-Hierapolis antik kentinde definecilerin iş makinesi ile kaçak kazı yaptığı iddia edildi.

Alınan bilgiye göre, Osmaniye’nin 17 kilometre kuzeydoğusunda bulunan antik kentte iş makinesiyle kazı yapıldığı, sütunlu yolun yakınlarındaki bazı taşların da kepçe paletiyle zarara uğratıldığı ihbar edildi. Kaçak kazının, alanın güvenliğinden sorumlu bekçinin oradan ayrıldığı bir anda gerçekleştiği sanılıyor.

Kaçak kazı yapıldığı iddia edilen antik kentte araştırma yapan jandarma ekipleri, bekçi kulübesi güvenlik kamerasının kaydettiği görüntüleri incelemeye aldı.

Kale, sütunlu cadde, amfi tiyatro, kilise ve hamam kalıntıları bulunan Kastabala – Hierapolis Antik Kenti’nde, Karadeniz Teknik Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turgut Hacı Zeyrek başkanlığında 2009’da kazı ve araştırma çalışmalarına başlanmış, geçen yıl kazıların 6. etabı tamamlanmıştı.

MÖ. 7. Yüzyıl Klasik Dönem’de iskan görüp, MÖ. 2. Ve 3. Yüzyıllarda Roma Dönemi’nde altın çağını yaşayan antik kentte bulunan sütunlu yol, kale, tiyatro, hamam, agora gibi yapılar, Anadolu’da Roma Dönemi kentlerinden Perge, Bergama, Efes antik kentleriyle benzeştiği için “Çukurova Efes’i” diye de anılıyor.

Kastabala-Hierapolis Antik Kenti yaklaşık bir ay önce köylüler tarafından tarım arazisi olarak kullanıldığı için gündeme gelmişti.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login