Bursa’da Tarihi Eser Kaçakçılığı Bitmiyor

Bursa’da tarihi eser kaçakçılığı aldı başını gidiyor. Tarihi eser kaçakçılığı haberlerinin en çok geldiği Bursa’da yine bir marangoz atölyesinde Roma Dönemi heykeli bulundu. Son iki ay içinde Bursa’dan gelen kaçakçılık haberlerinde sayısız tarihi eser ele geçerken, yakalanmamış olan kaçakçılar da göz önünde bulundurulduğunda Bursa’nın kültürel mirası her geçen gün yok olmaya devam ediyor.

Bursa’nın Gemlik İlçesi’nde, jandarmanın gerçekleştirdiği operasyonda marangoz atölyesi deposunda Roma Dönemi’ne ait mermer heykel bulundu.

Bir ihbar üzerine otomobili takibe alan Jandarma ekipleri, araç içerisinde bulunan tarihi eserlerin Bursa’nın Gemlik ilçesinde bir marangoz atölyesine bırakıldığını tespit etti. Gemil Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan alınan arama kararı ile işyerine yapılan baskında bir metre boyunda Roma Dönemi heykeli bulundu.

Heykel Bursa Müze müdürlüğü’ne teslim edildi, şüpheli ise ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Soruşturma sürüyor.

Bursa’da Kaçakçılık Bitmiyor

Geçtiğimiz ay da Bursa’nın Yıldırım ilçesinde bir marangoz atölyesinde tarihi eserler yakalanmıştı. Yine Mayıs ayında yakalanan bir şahısın deposunda ise müze açmaya yetecek kadar tarihi eser bulunmuştu.

İfadesi alınan şüpheliler ise her seferinde serbest bırakılıyor.

DHA

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login