Bursa’da Kaçak Kazı ile Roma Dönemi Sütunları Ortaya Çıktı

Bursa’nın İnegöl ilçesinde kaçak kazı yaparak Roma Dönemi eserleri çıkaran altı kişi ihbar üzerine yakalandı ve yine serbest bırakıldı.

Hacıkara Mahallesi’nde kaçak kazı yapıldığı ihbarı üzerine harekete geçen İnegöl Jandarma Komutanlığı ekipleri, arama kararı emriyle şüphelinin evini bastı. Aramada 2 adet av tüfeği, bir kuru sıkı tabanca, 5 metre halat ve 5 adet gaz maskesi ele geçirildi.

Daha sonra olay mahalinde yapılan incelemede ise, şüphelinin ağaç kesimi süsü vererek gizlediği, iki metrelik çukur kazarak Roma Dönemi’ne ait sütun başlığı ve bir sütun ortaya çıkarttığı anlaşıldı. Daha sonra sütun ve sütun başları Bursa Müzeler Müdürlüğü’ne titizlikle taşındı.

Söz konusu kaçak kazı ve çıkarılan tarihi eserlerle ilişkili altı kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şahıslar jandarmadaki sorgusunun ardından adliyeye sevk edilirken, savcılıkça serbest bırakıldı

Bölge 1. Dereceden Sit Alanı Olabilir

Müze Müdürlüğü’nden gelen arkeologlar, söz konusu mimari yapıların MS. 4 ila MS. 5. yüzyıla tarihlendiğini belirtti. Ayrıca bu parçaların Doğu roma Bizans Dönemi’ne ait bir tapınağa ait olabileceği düşünülüyor.

Daha önce hiç tarihi eser bulunmayan ve tarihi geçmişi olduğu bilinmeyen bölgenin geniş çaplı arkeolojik araştırmasının yapılacağı ve 1. derece sit alanı olarak belirlenebileceği ifade edildi.

Haberler

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login