Bursa’da Marangoz Atölyesinde Roma Dönemi Eserleri

Bursa’nın Yıldırım İlçesi’ndeki bir marangoz atölyesine yapılan baskında Roma Dönemi’ne tarihlenen çok sayıda eser ele geçirildi. Atölye sahibi eserleri satmak için bulundurmadığını, tarihi eserlere meraklı olduğu için topladığını söyledi.

Yıldırım İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Bürosu ekipleri, aldıkları ihbar üzerine marangoz atölyesine yaptıkları baskında çok sayıda Roma Dönemi eseri ele geçirdi.  Arama izni ile baskın düzenlenen atölyede yapılan aramalarda, atölyenin çeşitli yerlerine saklı halde Roma Dönemi eserleri bulundu. 1 adet haç şeklinde taç, 2 adet kılıç, 1 adet demir tartı aleti, 1 adet bardak, küçük bir kadın heykeli, 50 tane sikke, 3 adet kadın yüzüğü ele geçirdi.

Gözaltına alınan atölye sahibi ifadesinde, “Tarihi eser merakım var. Bunları topluyordum. Satmak gibi bir niyetim yok” dedi. Adliyeye sevk edilen K.M. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login