Mumyalanmış Piskopos Geçmişteki İnsan, Böcek ve Bitki Yaşamına Işık Tutuyor

İsveç’in Lund şehrinde 17. yüzyılda yaşamış bir piskoposun mumyalanmış kalıntıları CT taramasından geçirildi. Tarama sonucu piskoposun iç organlarının mükemmel şekilde korunduğu, ve tabutunda yalnız olmadığı ortaya çıktı.

Proje Eylül’de eski Lund Piskoposu Peder Winstrup’un mumyalanmış vücudunun bulunduğu tabutun, şehrin katedralinden çıkarılıp Tarih Müzesi’nin konservasyon departmanına götürülmesiyle başladı. Aralık’ta Lund Üniversitesi Hastanesi’nde mumyaya yapılan CT taraması şaşırtıcı sonuçlar verdi.

Araştırma ekibi piskoposun iç organlarının mükemmel şekilde korunduğunu ortaya çıkardı. Peder Winstrup’un mumyalanmış vücudu, Avrupa’daki en iyi korunmuş örneklerden biri. Bu sayede 1600’lerde Lund’daki yaşam konusunda eşsiz bilgiler sağlaması bekleniyor.

Lund Tarih Müzesi Müdürü Per Karsten, Swedish Radio News’e yaptığı açıklamada, mumyanın 1679 yılına açılan bir zaman kapsülü olduğunu söyledi. “Araştırmalarımız aslında yeni başlıyor. Piskoposun iç organlarının korunmuş olmasına çok şaşırdık. Herkes mumyalanmış olduğunu düşünüyordu, bu durumda da genelde iç organlar vücudun içinde korunmaz. İç organların da olması, piskoposu 1600’lü yıllar hakkında önemli bir bilgi kaynağı yapıyor.” dedi.

Vücut taraması ayrıca piskoposun birçok hastalığı olduğunu da gösterdi. “Tüberküloz izleri, çok çürümüş dişler ve gut görülüyor. Safra kesesi taşlarla dolu, eklemlerinde de osteoartirit varmış” diyor Karsten.

Bilim insanları ayrıca Peder Winstrup’un tabutunda yalnız olmadığını keşfetti. Piskoposun ayağının yanında, 5-6 aylık bir fetüs vardı. Per Karsten “Piskopos ile fetüsün arasındaki ilişki nedir? Ya da piskoposun ev halkından biri bu fırsatı kaçırmayıp fetüsü de tabutun içine mi koymuş?” diye açıkladı.

Tabutun kendisi de 1600’lerin İsveç’i hakkında zengin bir bilgi kaynağı. Piskopos pelinotundan yapılmış bir yatak ve şerbetçiotu, yulaf, ardıç meyvesi ile başka otlardan yapılmış bir şilte üzerinde yatıyordu. Bunlar hem bira yapımıyla ilişkilendirilen hem de antiseptik özelliğe sahip bitkiler. Karstenn bu bitkilerin hem kötü kokuları önlemeye hem de vücudun korunmasına yaradığını düşünüyor.

“Piskoposun vücudunun bu kadar iyi korunmasına neden olan birçok faktör olduğunu düşünüyoruz. Kıyafetlerinin korunma seviyesi gerçekten sansasyonel” diyor müze müdürü. Piskopos deri eldivenler, sararmış bir gömlek ile kadife bir palto giyiyordu. Ayrıca bir şapka ile bir rozet takıyordu.

1605 ve 1679 yılları arasında yaşayan piskopos, Eylül’de yeniden gömülecek. Araştırmacılar şu anda kıyafetlerini inceliyor. İç organların ise tek bir fiziksel muayenesi yapılacak.

“Daha sonra tabuttaki bitki kalıntılarını boşaltıp geride ne kaldığına bakacağız. Çünkü tabutta sadece bitkiler değil, 1679 yılından kalan böcekler de korunmuş.”

Peder Winstrup bir fizik profesörü, teoloji doktoru, mimar ve matbaacıydı. Lund Üniversitesi’nin kayıtları ayrıca şehrin ilk turist rehberi olduğunu gösteriyor. 1638’de Lund piskoposu ilan edilmişti. Winstrup gerçek bir politikacıydı. İki ülke birbirinden nefret ediyor olmasına rağmen, piskopos hem Danimarka hem de İsveç krallarının dostu olmuştu.

Doğal Mumyalanma Nasıl Gerçekleşir?

Mısır Mumyalarının Genleri Anadolu ve Doğu Akdeniz İnsanlarına Yakın Çıktı


Radio Sweden

Yorumlar
Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply