1000 Yıllık Buda Heykelinin İçinden Keşiş Mumyası Çıktı

Hollanda’da yakın zamanda yapılan dikkat çekici bir çalışma, Çinli bir Buda’nın heykelinin içinde gerçekten bir keşişin kalıntıları olduğunu ortaya çıkardı. Heykel MS 1050-1150 yıllarına tarihleniyor, ve Çinli Budist ustası Liuquan’ın bedenini sakladığı düşünülüyor.

çinli buda heykeli bin yıllık mumya

Heykel üzerinde yapılan CT taramaları, mumyanın iskelet sistemini açık bir şekilde gösterdi. Doktorlar, mumyadan, DNA testi için kemik örnekleri de aldı.

Yapılan çalışmalar mumyanın göğüs boşluğu ve karın boşluğunda şu anda belirlenememiş bir maddeyle doldurulmuş olduğunu gösterdi. Organların bulunduğu yerlerde de çürümüş maddeler yanında, Antik Çin yazısı harfleri bulunan kağıt parçaları bulundu.

Asya’daki Budist keşişlerin arasında kendini mumyalama uygulamasına sıklıkla rastlanıyor. Yakın zamanda Moğolistan’da bulunan 200 yıldır meditasyon pozisyonundaki mumya de bu uygulamaya bir örnek teşkil etmişti. Hollanda’daki bu Çinli Budist mumyasının da böyle bir kendini mumyalama örneği olup olmadığı da bir merak konusu.

Çalışmalar Budist sanatı ve kültürü dalında uzman Erik Brujin’in gözetiminde yapıldı. Ekipte bir mide-bağırsak uzmanı ve radyologun da içinde bulunduğu bir grup doktor da görev yaptı.

Mumya Mayıs 2015’e kadar Macaristan- Budapeşte’deki Doğa Tarihi Müzesi’nde görülebilir. Araştırma ise yakında Master Liuquan üzerine yayınlanan bir monografta yer alacak.

http://www.drentsmuseum.nl/
http://www.nltimes.nl/

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply