Arkeolojinin Korkutucu Tarafına 8 Örnek

Arkeoloji ile bağlantılı korku filmi yapılmak istediğinde Cin ve öcü dışında kullanılabilecek oldukça materyal olduğunu ortaya koyan bu buluntular, tamamen arkeolojik araştırmalara ve kanıtlara dayanmaktalar. Yani arkeolojinin üçüncü sayfasına hoşgeldiniz.

1- Yanarak Ölmüş Çocuk

Alaska’da yapılan bir kazıda 3,5 yaşındaki bir çocuğa ait iskelet bulundu. 11.500 yıl öncesine tarihlenen iskeletin yanmış bir coçuğa ait olduğu ve yerleşim alanındaki ana ocağa gömüldüğü anlaşıldı.

 

2- Yamyamlık İzleri

 

2010 yılında İspanya’da bir grup araştırmacı, bir Neandertal ailesine ait kemik yığını buldu. 3 yetişkin kadın, 3 yetişkin erkek, 3 genç ve 1 bebeğe ait olduğu saptanan kemiklerin hepsi çiğnenme, kemirilme ve sıyrılma izleri taşımaktaydı. Yani Neandertaller yamyam oldukları kadar da yamyamlık kurbanlarıydı.

3- Kafası Koparılmış Viking Savaşçıları

 

İngilitere’de demiryolu işçileri, demiryolu için yürüttükleri çalışmalar sırasında kafaları bulunmayan bir takım iskeletlere rastladılar. Viking savaşçılarına ait olduğu düşünülen iskeletlerin oldukça nizami ve temiz bir şekilde kafalarının kopartıldığı araştırmacıların incelemeleri sonucunda anlaşıldı.

4- Kazığa Geçirilmiş Kafatasları

 

Motala İsveç’te arkeologlar, bir bataklık alanında yürüttükleri kazılarda 8000 yıl öncesine ait kazığa geçirilmiş kafatasları buldular.Olasılıkla bir dönem etle kanla sarılı bu kafataslarının sahibi bireyler birilerini çok çok sinirlendirmiş olmalılar.

 

5- Grauballe Adamı

 

 

Grauballe Adamı olarak adlandıran mumya, İngiltere’de bir bataklıkta yürütülen çalışmalar sırasında bulundu. Boynunda kocaman bir yara bulunan ve oldukça iyi korunmuş olan bu mumyayı diğerlerinden ayıran ise olasılıkla bu mumyanın iyi bir hasat için kurban edilen bir bireye ait olmasıdır.

6- Venedik Vampiri

 

 

Geçmişin en acımasız korkularından biri olan Vampir korkusunu yenebilmek adına insanlar bazı teknikler geliştirmişlerdi. Vampir oldukları düşünülen insanların bedenleri öldürüldükten sonra ya yakılır, ya yüzükoyun ve üzerilerine ağırlık konularak gömülür ya da ağızlarına tuğla konularak etkisiz hale getirilmeye çalışılırmış. Bu yöntemler o dönem insanları için kan emici vampirlerden kurtulmak için yeterli bulunurmuş. Bu korunma yöntemine ait bir örnek ise Venedik’in hemen dışındaki bir toplu mezarda bulunmuş.

7- Bebek Mezarlığı

 

 

İsrailde bir Roma hamamının altında onlarca kemik bulundu.Bu tür buluntular arkeolojide bolca olsada bu toplu buluntunun özelliği tüm kemiklerin bebeklere ait olmasıydı.Ancak şuana kadar niçin böyle bir katliamın gerçekleştirildiği bulunabilmiş değil.

8- Antik kimyasal savaş

 

2000 yıl önce Romalılar bir Suriye kenti olan Dura’yı Perslerden alabilmek adına kenti kuşattılar. Kuşatma sırasında Pers askerleri kaçış için tüneller kazdılar. Onları takip eden Romalılar ise Perslerin korkunç tuzağına düştü ve tüneller petrokimya bir duman ile doldu.

Araştırmacılar gazın içeriği hakkında tam olarak emin olamasalar da Romalıların akciğerlerinin mahvolduğundan ve orada bu nedenden öldüklerinden eminler.

 

Livescience

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply