Roma’da İnşaat Sırasında Bir Hamam ve Nekropol Bulundu

roma1

Hamam. F: Archaeological Superintendency Rome

O zamandan beri devam eden arkeolojik kazılarda MS 1. yüzyıl ile 4. yüzyıl arasına tarihlenen bir hamam ve mezarlar bulundu.

Bulunan hamamın su tesisatı ve ısıtma sistemi oldukça iyi korunmuş ve açıkça görülebiliyor. Kazılarda ayrıca hamamın yıkanma bölümünde dikkat çekici siyah-beyaz yer mozaikleri bulundu.

 

Roma gazetesi Il Messaggero’ya yaptığı açıklamada arkeolog Renato Sebastiani “Hamamın bir villaya ilişik olup olmadığından emin değiliz” diyor. Fakat uzmanlar bitişik olmasının gerekli omadığını düşünüyor. Bu hamamlar, Roma dönemi’nde, yorgun yolcuların duraklaöası için bir çeşit dinlenme tesisi görevi görmüş olabilir.

Yaklaşık 2000 yıl önce bu bölge, Roma ve onun liman kenti Ostia Antica arasındaki bir yol olan Via Ostiense üstünde kalıyordu. Sebastiani bu hamamın da Via Ostiense üzerindeki bir dinlenme noktası olabileceğini söylüyor ve aynı yol üzerinde başka hamamların varlığının da bilindiğini söylüyor.

roma2

Hamamların havadan görünüşü. F: Archaeological Superintendency Rome

Kazıları yöneten arkeolog  Alessandro D’Alessio alanda ayırt edilebilen iki yapı evresinin olduğunu ve en eskisinin MS 1-2. yüzyıla tarihlendiğini söyledi.

Hamam yapısının yanında ise bir nekropol bulunuyor. Nekropolde dört yüzyıl boyunca, farklı şekillerde gömülmüş insanların mezarları bulunuyor.

Nekropolde daha erken dönemlerde gömülen insanların kalıntıları yakılmış ve çömleklerin içine konulmuşken, daha yakın tarihli iskeletler erken Katolik geleneklerine göre gömülmüş.

Yapılan analizler mezarlıktaki insaların 20 ve 40 yaşları arasında olduğunu ve alt-orta sınıfa mensup olduklarını gösterdi. Antropolog Paola Catalano “Bu insanlar çok mütevazı hayatlar sürmüş” diyor. Mezar hediyeleri arasında yüzükler, bilezikler, sikkeler ve seramik kaplar bulunuyor.

 

roma3

Nekropolde bulunan bir iskelet. F: Archaeological Superintendency Rome

 


The Local.it, 11 Temmuz 2016

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login