Yozgat’taki Görkemli Roma Hamamı UNESCO Listesine Başvuracak

Yozgat’ta yer alan Basilica Therma adlı Roma hamamının UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınması için çalışmalar başlatıldı.

Yozgat'taki Görkemli Roma Hamamı UNESCO Listesine Başvuracak

Sarıkaya ilçesinde, halk arasında “Kral Kızı” olarak da bilinen, “Basilica Therma” adlı Roma Hamamı’nın, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınması için çalışma başlatıldı. Yozgat’taki Roma hamamının önce UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne daha sonra da asıl listeye girmesi için çalışmalar yapılacak.

Roma hamamının, UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınması için sürecin başlatıldığı, 2017 Mart ayında UNESCO toplantısında ise bu listeye alınması için tüm girişimlerde bulunulacağı açıklandı.

Yozgat’taki Roma hamamı Basilica Therma

Roma İmparatorluğu döneminde bir termal merkez olan bu yapı, sefere giden Roma askerleri tarafından dinleme amaçlı olarak kullanıldı. Roma dönemi eserlerinin pek görülmeyen “dilini çıkarmış yılan” figürü, Sarıkaya’daki Roma hamamında yer almakta. Bu figürün aynı zamanda tıp ve sağlığın sembolü olduğu düşünülmekte. Kazılar sonucu elde edilen verilere göre, binanın bazı bölümlerinde sıcak su kullanılarak mekanların zeminden ısıtılması sağlanmış. Bir kısmı hala toprak altında olan yapıda kurtarma kazıları sürüyor.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login