Yozgat’ta Defineciler Roma Dönemi Mozaiklerini Tahrip Etti

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde defineciler tarafından ortaya çıkarılmış Roma Dönemi’ne ait mozaikler bulundu. Buğday ekili tarlada üç metre aralıkla iki adet çukur kazan definecilerin ortaya çıkardıkları mozaiklere de zarar verdiği gözlemlendi. Anlaşılan defineciler, altın bulma hayallerine mozaiklerin de altına kazarak ulaşmaya çalışmış.

Arkeologlar olarak elimizi attığımız yerden tarihi eser çıkan bir ülkede, malesef definecilerin de elini attığı yerden tarihi eser çıkıyor. Bunu bilen defineciler de gördükleri her boş araziyi kazarak altın bulma hayallerinin peşinden gidiyor. Ülke şartlarında bilimsel çalışmalarla çıkarılan mozaiklerin de ne kadar değer gördüğü tartışmalı bir konu olsa da, devlet yetkilileri bile mozaiklere defineciler kadar zarar veremiyor.

Olayla ilgili Müze Müdürü Şenyurt:

“Kaçak kazı yapılan alan, köyün yaklaşık 700-750 metre kadar doğusunda kalıyor. Sit alanının dışında bir yer. Burayla ilgili daha önce herhangi bir tespit yapılmamış. Definecilerin kazdığı iki çukurdan birinde 240×150 santimetre ölçülerinde mozaik bulundu. Mozaiklerde dairesel ve baklava dilimi şeklinde motifler kullanılmış. Mozaikleri oluşturan küçük taşlarda beyaz, yeşil, koyu kahve ve açık kahve renkler dikkati çekiyor. Burayla ilgili sit çalışmalarımızı başlatacağız. Kayseri Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından sit alanı tespiti yapıldıktan sonra hava şartlarının kazı yapmaya müsait olduğu zamanlarda Kerkenes kazı ekibiyle burada kurtarma çalışmaları yaparak bu mozaikleri ortaya çıkarmayı düşünüyoruz. Bu mozaiklerin taşınması ve müzede korunması daha mantıklı olacaktır. Vatandaşlarımızın bilinçsiz şekilde kazarak tahrip etmeleri sonucunda bu kültür varlıkları bir daha dönüşü olmayacak şekilde kayboluyor. Bunların zaten burada bulunması kendi başına bir zenginlik.”


Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply