Zonguldak’ta İnşaat Çalışmaları Sırasında Roma Hamamı Bulundu

Zonguldak’taki inşaat çalışmaları sırasında Roma dönemine ait 1800 yıllık hamam kalıntıları bulundu.

Zonguldak'ta İnşaat Çalışmaları Sırasında Roma Hamamı Bulundu

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde iş merkezi yapımı nedeniyle yıkılan Ereğli Belediyesi eski hizmet binasının temelinde Roma dönemine ait hamam kalıntıları bulundu.

Eski hizmet binasının yıkılarak yerine iş merkezi yapılması için başlatılan çalışmalar, milattan sonra 300 yıllarına ait hamam kalıntılarının tespit edilmesi üzerine durduruldu. Roma döneminde Ereğli’ye gemilerle gelenlerin bu hamamda yıkandıktan sonra şehre girişlerine izin verildiği belirtildi.

Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Anıtlar Yüksek Kurulu ile yapılan görüşmeler ve incelemelerde söz konusu bölgede Roma dönemine ait hamamın bulunduğunu belirtti ve “Yaptığımız görüşmeler sonucunda tarihi hamamın korunması ve sergilenebilmesi yönünde karar verildi. Anıtlar Yüksek Kurulu ve Safranbolu Bölge Müdürlüğü ile gerekli çalışmaları birlikte yürütüyoruz.” dedi.

Müzeye dönüştürülecek

Hamamın bulunduğu alanın tarihi önemine değinen Uysal, şöyle konuştu:

“Tarihi kalıntıları en iyi şekilde koruyacağız ve gün yüzüne çıkaracağız. Zeminde bulunan MS. 300 yıllarına ait olduğu belirtilen hamamı müze haline getireceğiz. Hamamın üzeri de şeffaf ve sağlam bir zemin ile kaplanacak. Binanın üst kısımlarının yapımına da devam edeceğiz. Binaya giren vatandaşlarımız şeffaf zeminden alttaki tarihi eserleri rahatlıkla görebilecekler. Tarihi miraslara büyük önem veriyoruz.”


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login