Bathonea Kazılarında 1400 Yıllık Depresyon ve Kalp İlacı Bulundu

İstanbul’da Küçükçekmece Gölü kıyılarında yürütülen Bathonea kazılarında bulunan 700 adet ilaç şisesinde depresyon ve kalp ilaçları tespit edildi.

Bathonea Kazılarında 1400 Yıllık Depresyon ve Kalp İlacı Bulundu

İstanbul’un Avcılar ilçesi Küçükçekmece Gölü kıyılarında yürütülen Bathonea kazılarında bulunan 700 kadar unguentarium’da (Merhem, ilaç ya da koku şişesi) depresyon ve kalp ilaçları bulundu.

Küçükçekmece Göl Havzası’nda 2007’de yüzey araştırmasıyla başlatılan ve 2009’dan beri düzenli olarak yapılan Bathonea kazıları bu yıl Ağustos ve Eylül aylarında sürdürüldü.

İlaç üretim merkezi

Polonya’da yapılan analizlerde Bathonea’daki ilaç üretilen merkezdeki yangının 620-640 tarihleri arasında çıktığı belirlendi. İstanbul’a 1390 yıl önce, 626 yılında ciddi Avar saldırıları olduğunu hatırlatan Kazı başkanı Doç.Dr. Şengül Aydıngün,

“Örneğin 2013 ve 2015 yılı kazı sezonunda biz çok büyük miktarda unguentarium (Merhem, ilaç ya da koku şişesi) bulmuştuk. Bunlar antik çağ ilaç merhem şişeleri bunların sayısını 400 olarak bilirken bu yıl laboratuvar çalışmalarında birçok parçayı birleştirdik. Baktık ki bunların sayısı 700 civarında. Bu rakam antik çağ için çok yüksek. Bunlar, şu ana kadar bir arkeolojik kazıda tek bir noktada bu kadar çok ele geçen ilk unguenterium yani ilaç şişesi buluntu grubu. Bu çok güzel bir grup. Büyük bölümünü müzeye teslim ettik. Bir kısmının onarımları devam ediyor. dedi.

Bathonea Kazılarında 1400 Yıllık Depresyon ve Kalp İlacı Bulundu

1400 Yıllık şişelerde kalp ve depresyon ilaçları

“Ama bir taraftan da bu ilaç şişelerinin hemen yakınlarında pek çok sayıda değişik boyutta havan elleri, havanlar, aynı zamanda büyük bir ocak bulduk yani ateşin yapıldığı belli ki burada bir ilaç üretim merkezi de vardı. Aynı zamanda kemikten aletler, spatulalar, tıbbi aletler çok miktarda elimize geçti. İşin ilginç tarafı kış aylarında kazı yaptığımız bu arazide bir takım bitkiler var. Bu bitkiler, pek çok ilacın da özünü oluşturuyor unguenteriumların içerisindeki kalıntıların analizleri TÜBİTAK (Gebze) tarafından yapıldı. İki ilacın özü çıktı. Methanone ve Phenanthrene olarak belirlenen iki ilaç formülü. Bunlardan bir tanesi depresyon ve sakinleştirici tarzda ilaç bir de kalp hastalıklarına iyi geliyor. Bu ilaçların özü çevredeki endemik bitkilerle karşılanıyor. Bu da bizim için çok ilginç ve güzel sonuçlar.”

Bathonea Kazılarında 1400 Yıllık Depresyon ve Kalp İlacı Bulundu

Avar saldırılarına ilk arkeolojik kanıt olabilir

“Bilim heyetimizin ortaklarından Polonya Wroclaw Arkeoloji ve Etnografya Enstitüsü tarafından karbon örneklerinin analizlerinden yangın çıkışı ile ilgili 620 ile 640 arasında bir tarih geldi. Bu önemli bir tarih aralığı. Bu tarihlerde İstanbul’a Trakya üzerinden gelen ciddi saldırılar var. Traklar, Bulgarlar ve Avarlar saldırıyor. 626’da da ciddi bir Avar saldırısı var. Bizim bu kazı yaptığımız unguentariumların bulunduğu alanda çok büyük bir yapı grubu var. Bu yapı grubunun tamamı neredeyse bir saldırı sonucu ortaya çıkan yangınla çökmüş. ve unguanteriumlar da bu yangın tabakasının altında kalmış. Avar saldırısına kanıt da olabilir diye düşünüyoruz. Çünkü tarihi veriler, İstanbul çevresinde, yakınlarındaki bu saldırılardan söz ederken arkeolojik kanıtları yoktu. Bu netleşirse Avar saldırısına ait ilk arkeolojik veri elde edilmiş olacak.”


DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login