İstanbul’da Bathonea Antik Kenti Çalışmaları Sürüyor

İstanbul, Küçükmece’de devam eden Bathonea Antik Kenti’nin kazıları tamamlandığında, tarihi kentin ören yeri olarak hizmete açılması planlanıyor. Bathonea’da, devam eden kazılarda, şimdiye kadar, iki liman, büyük taşlarla örülmüş su yolları, devasa caddeler ve saray yapısı olduğu düşünülen bir yapı ortaya çıkarıldı. Bölgenin, sadece yerel değil uluslararası alanda da önemli bir yere sahip olduğunu söylersek yanılmış olmayız.

2014 yılında kazı alanında bulunan, MÖ. 1800’lü yıllara tarihlenen, Erken Hitit veya Huri dönemine ait iki figürün, kalay kalıntılarının ve seramik parçaların bulunması arkeologlar arasında geniş yankı bulmuştu. Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak, antik kentte kazılar tamamlandığında ve kent ören yeri olarak açıldığında ilçeye birçok turist geleceğini ve böylece ilçeye daha çok turizm yatırımı yapılacağını söyledi.

TÜRSAB Kültür Komitesi Üyesi Birsen Gürer ise, bir turizmci olarak bölgeyi çok önemsediklerini belirterek “Kazılar Avrupa tarihinin de aydınlatılmasını sağlayacaktır. Bir liman kenti olan Bathonea, o dönemde dünyanın en zengin kentlerinden olan Truva’nın ticaret yolu üzerinde. Truva’nın zenginliği Bathonea ile bağlantılı. Kazılarda İstanbul tarihinde ilk kez görülen ticaret metaları bulunmuş. Şimdi biz bu bilgileri, yurtdışındaki meslektaşlarımızla da paylaşıyoruz. Büyük ilgi ile karşılanıyor. Bathonea, önümüzdeki yıllarda dünya turizm merkezlerinden biri olacak” açıklamasında bulundu.

Kent, tıbbın tarihsel gelişimi açısından da önemli ipuçları veriyor. MÖ. 2000 yılına ait izlerin barındığı Bathonea Kenti kazılarında bulunan bir kafatasındaki kesik izi, 1000 yıl önce beyin ameliyatı yapıldığı gösteriyor.

turizmdebusabah

You must be logged in to post a comment Login