Norveç’in En Eski İnsanı Bulundu

Geçtiğimiz yaz Norveç’te bulunan iskelet, 8000 yıl öncesine tarihleniyor ve Norveç’in en eski insanı olabilir. Oslo’nun güneyinde bulunan ve Brunstad Adamı lakaplı iskeletin Mezolitik Dönem’den olduğu tahmin ediliyor.

Oslo Üniversitesi ‘ndeki Kültürel Tarih Müzesi arkeologlarından Almut Schüke: “Bu keşif, Norveç için oldukça sansasyonel, hatta Kuzey Avrupa için de öyle sayılabilir. Taş Çağı’ndan kemikler bulmak bizim için oldukça nadir bir durum” dedi.

İskelet çok hassas durumda olduğundan, arkeologlar en ufak parçaları bile özenle inceliyorlar, mümkün olduğunca her şeyi belgeliyorlar ve 3 boyutlu modelleme programına aktarıyorlar.  Arkeologlar, yapılacak olan analizler sonucu iskeletin öldüğü zamanki yaşını, yeme alışkanlıklarını ve kuzeye giden bu insanların Skagerrak ve Baltik Denizi çevresindeki yerleşimlerle ne derece etkileşim içinde olduğunu öğrenmeyi umuyor.

Taş Çağı’nın tipik gömü şekli olan cenin pozisyonunda bulunan iskelet, tuğlalarla döşenmiş bir çukurun içinde bulunmuştu. Arkeologlar iskeleti ana topraktan ayırabilmek ve Oslo’daki arkeoloji laboratuvarına götürebilmek için sekiz parçaya ayırmak zorunda kalmıştı.

www.thelocal.no

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply