Norveç’te 1000 Yıllık Anlaşılamayan Runik Yazı Bulundu

Norveç’in başkenti Oslo’da bulunan küçük bir obje, Ortaçağ insanlarının Runik yazı dilini nasıl kullandığına dair önemli sorular doğurdu.

Taş üstünde beş adet Runik simge bulunuyor. Sonuncusu kırılmış ve ikincisi diğerlerine göre biraz daha silik. F: Karen Langsholt Holmqvist,

Ekim ayında, Norveç Kültürel Miras Araştırmaları Enstitüsü’nden bir arkeolog, Ortaçağ tabakalarında MS 1050-1500 yılları arasına tarihlenen küçük bir obje buldu.

Araştırma ekibinden Kristine Ødeby, “Arkeolojik kazılarda Runik yazılar bulmak oldukça nadir bir durum ve söylentiler diğer arkeologlar arasında hızla yayıldı.” diyor.

(Son Viking ve Onun Büyülü Kılıcı)

Daha sonra bulunan kayraktaşı parçanın, bir bileği taşının parçası olduğu anlaşıldı. Bir bileği taşının üstünde Runik yazı bulunması oldukça sıradışı bir durum. Daha önce Norveç’in batı kıyısındaki Bergen kentinde Vikin dönemine ait bir örneği bulunmuştu.

Bazı harflerin belirlenmesi oldukça zor olsa da, bileği taşının üzerindeki Rünik yazıda, “æ, r, k, n, a” harfleri var gibi görünüyor. Ancak bunun ne demek olduğunu anlamak kolay bir iş değil.

(Norveç’te Vikinglere Ait Oyuncak Bir Tekne ve Ayakkabılar Bulundu)

Enstitünün Runik yazı uzmanları, bu yazının bir kişinin adı olabileceğinden, “korkmuş” “çirkin” ve “ağrı” gibi kelimeler olabileceğine dair çok çeşitli yorumlamalar yapıyor.

Bulunan Runik yazının çizimi. F: Karen Langsholt Holmqvist,

Enstitüden doktora öğrencisi ve Rünik yazı uzmanı Karen Holmqvist, “Bu, muhtemelen başarısız bir isim yazma girişimi ya da daha önemsiz bir yazıt, ancak bunun eğitimli bir Rün oymacısı olmadığını da görebiliyoruz.” diyor.

Bulgular, Rünik yazı sanatının ortaçağda Norveç’te nispeten yaygın olduğu algısına katkıda bulunuyor. Muhtemelen buradaki birçok kişi yazmayı biliyordu fakat eğitimli değildi.

(Norveç’teki Bir Dağda 1100 Yıllık Viking Kılıcı Bulundu)

Holmqvist, “Belki de bazı garip Rünler bulmamız garip değildir. Sadece yazmayı öğrenirken nasıl yazdığınızı bir düşünün.” diyor.

“Bu bileği taşının arkasındaki Ortaçağ insanı muhtemelen bu gruba aitti. Rünleri biliyorlardı, ama muhtemelen onları biraz karıştırıyorlardı.”


Norsk institutt for kulturminneforskning. 6 Aralık 2017.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login