Moğolistan’da 200 Yıldır Meditasyon Yapan Mumya Bulundu

Moğolistan’ın Songinakhairkhan eyaletinde meditasyon yapan bir keşişin mumyalaşmış ve mükemmel bir şekilde korunmuş kalıntıları bulundu. Erkek mumya bağdaş kuran lotus meditasyom pozisyonunda bulundu. Mumyanın 1800lü yıllardan olduğu düşünülüyor.

moğolistanda budist mumyası ölmemiş

Mumya hala meditasyon yapıyor gibi gözüküyor. Uzmanlar bu hafta başında bulunan mumya üzerinde henüz bilimsel testler yapmaya başlamadı. 200 yıllık olduğu kanısına sadece görünüşünden varıldı. Keşişin nerede bulunduğuna dair bir bilgi de daha yok. Ancak sığır derisine sarılı olarak bulunduğu öğrenildi.

Uzmanlar kalıntıları Ulaanbaatar’daki Milli Adli Tıp Merkezi’nde inceliyor. 1852’de doğan keşiş ve öğretmen Dashi-Dorzho Itigilov’un mumyası da benzer olarak çok iyi şekilde korunmuştu.


IB Times.

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply