Kaçak Kazıyla Bulduğu Bizans Kilisesine Gönüllü Bekçi Oldu

Antalya’nın Korkuteli ilçesinde kaçak kazı yaparak mozaik tabanlı Bizans kilisesi bulan Zekeriya Kara, bulduğu kiliseye bekçi oldu.

Kaçak Kazıyla Bulduğu Bizans Kilisesine Gönüllü Bekçi Oldu

Geçtiğimiz günlerde kaçak kazı yaparak mozaik tabanlı bir Bizans Kilisesi ve yerleşim alanını ortaya çıkaran Zekeriya Kara, jandarma ekipleri tarafından gözaltına alınıp sonrasında serbest bırakılmıştı. Sonraki günlerde ise Elmalı Müze Müdürlüğü, bölgede arkeolojik kazılara başladı. Zekeriya Kara, bölgedeki kazılar bitene kadar bulduğu kiliseyi gönüllü bekçilik yaparak koruyacak. Kaçak kazıyla gün yüzüne çıkan tarihi kilisenin taban mozaikleri ve üzerindeki yazıtlar dikkat çekmişti.

Evinin hemen yanında kaçak kazı yaparken yakalanan ve ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakılan Zekeriya Kara ile görüşen Korkuteli Kaymakam Erol Tanrıkulu, “Sen bir hata yaptın, keşke ilk bulduğunda bize haber verseydin o zaman iş daha farklı olacaktı. Bu saatten sonra bunlara sahip çıkacaksın evin de burada. İnşallah bu eser ortaya çıkınca bu bölgedeki herkese faydası olacak” dedi. Zekeriya Kara ise pişman olduğunu söyledi.

Kaçak Kazıyla Bulduğu Bizans Kilisesine Gönüllü Bekçi Oldu

Bölgede gerçekleştirilen çalışmalarda öncelikle iskanın ne kadarlık bir alana yayıldığını saptamak amacıyla sistematik buluntu toplama çalışmaları yapıldı ve topografik plan oluşturuldu. Kaçak kazı sonrası taban mozaikleri ve arkeolojik eserlerin nasıl korunması gerektiğine Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından karar verilecek. Alanın yakın bir zaman için 1. derece arkeolojik sit alanı olarak tescil edilmesi bekleniyor.


İHA

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login