Külliyenin Duvarını Yıkan Şirketin Önceki Restorasyonları da Tartışmalı

Bursa’da tarihi külliyenin restorasyonu sırasında malzeme girişi için duvarlarını yıkan şirketin daha önceki restorasyon çalışmalarının da tartışmalı olduğu ortaya çıktı.

Bursa’nın Yenişehir İlçesi’ndeki Sinan Paşa Külliyesi için geçen ay başlatılan restorasyon çalışmaları sırasında, araç ve malzeme girişi için tarihi duvar yıkılarak kapı açıldı. Osmanlı Sadrazamı Yemen Fatihi Sinan Paşa tarafından yaptırılan 5 asırlık külliyenin restorasyonu sırasında kamyonların geçebilmesi için duvarların yıkılması herkes tarafından büyük tepki çekti. Yapılan açıklamada duvarlarda çatlak vardı denildi.

Yerkapı Surları, Balibey Hanı, Bursa Kent Müzesi, İncirli Hamamı gibi Bursa’da birçok tarihi yapının restorasyon ihalesini alan şirket, daha önce de bu yapıları orijinal hallerini bozarak modern bir yapıya dönüştürdüğü için eleştiriliyordu.

Bursa’daki surların restorasyon çalışmalarında tarihi dokunun korunmaması ve yerine modern dikdörtgen kesme taşlar kullanılması tepki çekmişti.

15. yüzyılda dönemin Niğbolu Sancak Beyi Hamza Beyin oğlu Balibey tarafından yaptırılan Balibey Hanı ise restorasyon çalışmalarından sonra oldukça modern bir görünüme bürünmüştü.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login