Bursa’da Tarihi Sinan Paşa Külliyesi’nin Duvarı Yıkılarak Kapı Açıldı

Gün geçmiyor ki bir restorasyon skandalı daha yaşanmasın. Anadolu toprakları üzerinde bulunan tarihi yapılar, bilmeyen ellerde restorasyon adı altında yok ediliyor. Bursa’nın Yenişehir İlçesi’ndeki Sinan Paşa Külliyesi için geçen ay başlatılan restorasyon çalışmaları sırasında, araç ve malzeme girişi için tarihi duvar yıkılarak kapı açıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Osmanlı Sadrazamı Yemen Fatihi Sinan Paşa tarafından yaptırılan  5 asırlık külliyenin restorasyonunun yapılmasına karar verdi. İhaleler sonucu Belediye Başkanı Recep Altepe’nin katıldığı törenle külliyenin restorasyonu 22 Mayıs günü başladı.

DHA’nın haberine göre, restorasyon ve çevre düzenlemesinin ardından sosyal ve kültür merkezi olarak ilçede hizmet vermesi planlanan tarihi külliyenin geçtiğimiz günlerde dış duvarı yıkılarak, araç girişi ve malzeme taşınması için büyük bir kapı açıldı.

Duvarda Çatlak Vardı

“Bursa’nın Topkapı’sı” olarak nitelendirilen kent merkezindeki Muradiye Külliyesi başta olmak üzere çok sayıda restorasyon çalışmasını sürdüren firma yetkilileri, yıkılarak kapı açılan duvarın 7-8 yıl önce Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edildiğini ancak üzerinde yine de çatlaklar olduğunu söyledi. Yetkililer, “Yürüttüğümüz çalışmalar Kültür ve Tabiat Varlıkları’nı Koruma Kurulu’nun onayladığı proje çerçevesinde yürütülüyor. Proje kapsamında üzerinde çatlaklar oluşan bu duvarlar da bölümler halinde elde geçirilecek. Çalışmalar tamamladıktan sonra duvar yıkılırken numaralandırılan taşlarla yeniden yapılacak”

Tepkiler üzerine konu hakkında açıklama ypaan Bursa Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, 2007 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen restorasyonda yapıda ve dış duvarlarda ciddi çatlaklar tespit edildiği, bunların onarımının gerçekleştirilmesine rağmen sıkıntının devam ettiğini belirtti.

Yeni hazırlanan projede hem iç hem de dış duvardaki çatlakların giderilmesi için çalışma yapılmasının hedeflendiğini kaydedilen açıklamada, külliyenin batı cephesinde bahçe duvarının numaralandırılarak kısmı olarak söküm işleminin yapılacağı ifade edildi.

“Bu bölümdeki duvar zemin kotuna kadar indirilerek, duvar elemanlarını koruma altına alınmıştır. Külliyenin kazı alanı bulunduğundan malzeme akışını sağlayacak başka bir ulaşım yolu bulunmamaktadır. Bu nedenle zemin kotuna kadar açılan bahçe duvarının, imalatların tamamlanmasından müteakip uygun teknikler ile kapatılması düşünülmektedir”

Sinan Paşa Külliyesi yapılan restorasyon çalışması ile böyle görünecekti.

Soruşturma Başlatıldı

Bursa Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve Plan-Bütçe Komisyonu Üyesi Ercan Özel, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu konuda bir soruşturma başlattığı yönünde bilgilerinin bulunduğunu ifade eden Özel, “Kültür ve Tabiat Barlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü bu konuda bir rapor hazırlıyor sayın müsteşara sunmak üzere. Sanırım bir kaç hafta içinde sonuçlanacaktır. Ama şu bir gerçek ki bu duvar artık yerine gelmeyecek ve buraya bir şey yapılsa bile bu bir yama şeklinde olacaktır.”

DHA

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login