Sinan Paşa Külliyesi’nin Duvarının Yıkıldığı İddialarına Cevap

Bursa Büyükşehir Belediyesi, tarihi Sinan Paşa Külliyesi’nin kamyon girişi için yıkılan bahçe duvarlarının yapıyla yaşıt olmadığını ve yakın tarihte yapıldığını belirtti.

Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir ilçesindeki tarihi Sinan Paşa Külliyesi’nin restorasyon çalışmaları sırasında duvarının yıkılması üzerine doğan tepkilere karşın yazılı bir açıklama yaptı.

Külliyede doğal nedenlerle yaşanan tahribatı gidermek için mülk sahibi Vakıflar Genel Müdürlüğünün yetkilileriyle görüşülerek restorasyon için protokol imzalandığı belirtilen açıklamada, yapıda onaylı projeler doğrultusunda restorasyona başlandığı belirtiliyor.

Tarihi külliyenin duvarlarında daha önce de restorasyon çalışmalarının yapıldığını, bu restorasyonlardan en takın tarihli olanın 2007 yılı yılında yapılan çalışmalar olduğunu anlatan açıklamada, duvarların o zaman da onarımdan geçtiğini belirtilmekte.

Yazılı açıklamada ayrıca bu duvarların hiçbir orijinalliği olmadığı vurgulanarak, yaklaşık 60 yıl önce aslına uygun yapılmaya çalışılmış duvarlar olduğu söylendi.

Sinan Paşa Külliyesi restorasyonunu üstlenen Sama İnşaat firmasının, Bursa’daki bu alanda en tecrübeli kuruluşlardan biri olduğu da açıklamada yer alan cümleler arasında.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login