Bursa’da 510 Yıllık Hanın Kapısına Çelik Kapı Takıldı

Bursa’da, bir müzik eğitmeninin, 510 yıllık tarihi Pirinç Han’da stüdyo çalışmaları için kiraladığı dükkanın ahşap kapısını beyaz çelik kapıyla değiştirmesi tepki çekti.

Bursa’nın önemli yapılarından Cumhuriyet Caddesi’ndeki tarihi Pirinç Han, 1508 yılında Osmanlı hükümdarı 2. Bayezid tarafından yaptırıldı. Önceki yıllarda tahıl ve pirinç satılan yer olduğu için Pirinç Han adı verilen, duvarları tuğla ve moloz taşıyla örülü tarihi yapı, büyük avlu içinde iki katlı sıralanan revaklar (üstü örtülü, önü açık yer) ve arkasında yer alan odalardan oluşuyor. Bursa’da 1855 yılında meydana gelen depremde hasar gören, yakın zamanda restore edilen tarihi yapının alt katında çay bahçeleri ve kafeler, üst katında ise çoğunda kitap satılan iş yerleri bulunuyor.

(Konya’da Selçuklu Köşkünün Restorasyonu Tepki Çekiyor)

Müzik eğitmeni, tarihi hanın üst katındaki dükkanı, Milli Emlak Müdürlüğü’nden ihale usulüyle kiraladı. Stüdyo çalışmaları yapacağı dükkanın ahşap kapısını söküp yerine beyaz çelik kapı taktırdı.

Handaki diğer 77 dükkanın aynı renkteki ahşap kapılarından farklı olarak monte edilen çelik kapı, esnafın ve çevre sakinlerinin tepkisini çekti. Bazı kişiler, kapının fotoğrafını çekip, sosyal medyadan paylaşarak tepkilerini dile getirdi.

(5. Murat Av Köşkü Hamamı’nın Restorasyonuna Tepki)

Han yöneticisi Recep Korkmaz, iş yeri sahibini uyardıklarını, gerekli yerlere de şikayet ettiklerini belirterek, “Konuyla ilgili yasal gereklilikler yerine getirilecek. Anıtlar Kurulu ve belediyeden yetkililer gelip, kapıyı değiştirmesi konusunda kiracıyı uyardı” dedi.

Tadilattan sonra değiştirilecek

Müzik eğitmeni ise stüdyo çalışmaları için kiraladıkları dükkanda dekorasyon çalışması yapıldığını belirterek şunları söyledi:

“Tadilat sürecinde kullandığımız stüdyo ekipmanları çok yüksek fiyatlı ürünler olduğu için hırsızlık olaylarına karşı böyle bir kapı takma gereği duyduk. Mevcut kapıda hasarlar vardı. Biz de geçici olarak bu kapıyı taktık. Dekorasyon ve tadilat işlemlerimizin ardından kapımızı buradaki tarihi dokuya uygun şekilde yenileyeceğiz.”

Bu kapı sayesinde reklam yapılacak

Müzik eğitmeni kapıyla ilgili olumsuz tepkileri şöyle yorumladı: “Kapımız Türkiye’de fenomen oldu. Hem esprili hem de olumsuz tepkiler aldık. Bu sorunu düzelteceğiz, daha da güzelleştireceğiz. Yaptığımız eserleri de bu kapı sayesinde yayınlayacağız. Bu kapı, belki de bize kapı açacak. Daha öncesinde stüdyomuzun ismini ‘Han Stüdyo’ olarak düşünüyorduk; ancak şimdi ismi ‘Kapı Stüdyo’ olacak.”

Milli Emlak Müdürlüğü yetkilisi ise çelik kapıyla şikayetler aldıklarını, gerekli incelemeden sonra işlem yapılacağını söyledi.


DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login