İznik’in 2500 Yıllık Surları Her An Yıkılabilir

İznik’te Milattan Önce 4. yüzyılda yapımına başlanan yaklaşık 2500 yıllık tarihi surlar ve burçlar yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya. Restorasyonu yapılmayan tarihi yapıdaki dev çatlaklar vatandaşların tepkisini çekiyor. Geç Roma döneminde yapımına başlanan burç her an ortadan ikiye ayrılıp yıkılabilir.

Bursa’nın İznik ilçesindeki tarihi surlarda oluşan devasa çatlak korkutuyor. Vatandaşlar, orta şiddetli bir depremde yıkılması muhtemel olan burçlar için yetkililerden yardım istedi. Gövdesinde oluşan derin çatlak sebebiyle ikiye ayrılmak üzere olan Yenişehir Kapı’da tedbir alınması isteniyor.

Roma döneminde inşa edilmeye başlanan surlar, üç döneme ışık tutarken, Roma, Bizans ve Osmanlı döneminde onarım gördü. Savaşlar ve depremler sebebiyle yıkılan surlar, şimdilerde ise gövdesinde oluşan dev çatlaklar sebebiyle vatandaşları tedirgin ediyor. Muhtemel bir depremde yıkılması an meselesi olan tarihi yapının hemen karşısında bulunan yerleşim alanındaki vatandaşlar, yetkililerden yardım istedi.

Kenti yaklaşık 5 kilometre çevreleyen surların yüksekliğinin 15 metreyi bulduğunu belirten vatandaşlar, yetkililerin onarımı ile asırlık tarihin ayakta tutulmuş olacağını söyledi.

Bithynia döneminde (MÖ 4. yüzyıl) inşa edilmeye başlanan surlar, Roma ve Bizans dönemlerindeki yeni eklentilerle günümüzdeki şeklini almıştır. İznik’in çevresini beş kenarlı çokgen şekilde kuşatan surlar yaklaşık 4970 metre uzunluğundadır. Yüksekliği 10-13 metre arasında değişen surlarda, yuvarlak ve kare şeklinde 114 burç vardır.İznik’in iki ana caddesinin kesiştiği noktadan bakıldığında, dört ana kapı görünür. Bunlar İstanbul Kapı, Lefke Kapı, Göl Kapı ve Yenişehir Kapı’dır.

İznik’te Eşsiz Bizans Resimlerine Sahip Koimesis Kilisesi Yok Oluyor


İHA

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply