Bursa’da 2.000 Yıllık Surlara Yazılar Yazıldı

Bursa İznik’te Roma döneminden kalan 2000 yıllık surlara sprey boya ile yazılar yazıldı.

İrem ile Samet’in aşkı, Bursa’nın tarihi surlarında vücut buldu.

MÖ 4. yüzyılda Bithynia döneminde inşa edilmeye başlanan ve Roma döneminde genişleyen İznik’in binlerce yıllık tarihine tanıklık eden surlara, sprey boya kullanılarak yazı yazıldı.

Tarihi surlara zarar verilmesine İznik halkı tepki gösterdi. Roma ve Bizans tarihiyle ilgilenen nakkaş Yalçın Öztürk, surların hiçbir dönemde bu kadar zarar görmediğini belirtti.

(Tarihi Amasra Kalesi’ne Sprey Boya ile İsimler Yazıldı)

Öztürk, “Şu gördüğünüz surlar 2.000 yıldır ayakta duruyor. Bizden çektiğini ne Haçlı ordularından çekti ne de 2.000 yıldır doğa şartlarından. Bu tarihi eserlerimizi sprey boyalar ile tahrip etmek, üzerine yazı yazmak geçmişin aydınlık yüzünü karalama tahtasına çevirmektir. Hangi kendini bilmezin işidir, merak ediyorum” dedi.

2.000 yıllık surlar sprey boya ile boyandı.

Daha önce de Bursa’nın İznik İlçesi’nde, MÖ 149 yılında yekpare bazalt kayadan yapılan ve Bityhnia uygarlığından kalan lahde sprey boyalarla yazı yazılmıştı.

İznik Lefke Kapısı çıkışındaki yamaçta yekpare bazalt taşından yapılan Berberkaya Lahdi, sprey boya yazılar yüzünden büyük zarar gördü. Üzerine nerdeyse lahdin tamamını kaplayacak şekilde sprey ya da yağlı boya ile isimlerini yazanların oluşturduğu görüntü tepki çekmişti. Sit alanı içinde olmasına rağmen, lahde verilen zararın cezai yaptırımların yetersizliğinden kaynaklandığı düşünülüyor.


DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login