Suriye’den Kaçırılan Tarihi Kitap Bursa’da Ele Geçirildi

Bursa’da yakalanan kaçakçıların üzerinde, Suriye’den kaçırıldığı belirlenen ve ceylan derisi üzerine altın işlemeli figürlerin bulunduğu tarihi bir kitap ele geçirildi.

Bursa İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Suriye’de müzeden çalınan, ceylan derisi üzerine altın işlemeli, üzerinde Meryem, Hz. İsa ile haç ve hayvan figürleri ile yazılar bulunan tarihi kitabı satılmak üzere Bursa’ya getirilirken ele geçirdi. Olayla ilgili 6 kişi gözaltına alındı. Tarihi kitap Bursa Müze Müdürlüğü’ne teslim edilecek.

Bursa İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı İstihbarat ve KOM ekipleri, Manisa’dan 45 plakalı bir araç ile Suriye’den müzeden çalındığı sanılan 17 sayfadan oluşan kitabın internet üzerinde satılmak üzere Bursa’ya getirildiği bilgisine ulaştı.

Savcılıktan gerekli izinler alındıktan sonra kimliği belirlenen kişiler takibe alındı. Bursa İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Manisa plakalı otomobil ile Bursa’ya gelenleri Orhangazi-Gemlik karayolundaki bir akaryakıt istasyonunda durdurdu.

Araçta bulunan Suriye uyruklu bir kişi ile yanındaki adam yaralama ve ruhsatsız silah taşımaktan haklarında suç kayıtları bulunan üç kişi ile olası yol aramalarında bunları uyarmak için 10 plakalı otomobil ile kendilerine eskortluk yapan iki kişiyi yakaladı.

Bu kişilerin üzerlerinde yapılan aramada bele kuşak ile sarılmış 17 sayfadan oluşan, ceylan derisi üzerine altın işlemeli olan ve üzerinde Meryem, Hz. İsa ve haç ile hayvan figürleri bulunan ve çeşitli yazılardan tarihi kitap ele geçirildi. Kitabın incelenmesi için Müze Müdürlüğü’ne verileceği belirtildi.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Gözaltına alınan zanlılar, tarihi eser kaçakçılığından adliyeye sevk edilecekler.

Tokat’ta 1000 Yıllık İncil Ele Geçirildi

Balıkesir’de Pers Kutlamalarının Betimlendiği Tabak Ele Geçirildi


DHA

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply