Pompeii’nin Restore Edilen Mutfakları Nasıl Yemek Pişirildiğini Gösteriyor

Antik Pompeii çamaşırhanesinin mutfakları, ziyaretçilere bu antik şehirde yaşamanın nasıl bir şey olduğunu gösteren bir projenin parçası olarak tencere ve tavalarla yeniden hayata döndürüldü.

Fullonica di Stephanus’daki mutfak. F: Archaeological Superintendency of Pompeii

MS 79’da gerçekleşen volkanik bir patlama tarafından toprağa gömülmeden önce, bu mutfaklar bir zamanlar üç katlı çamaşırhane olan Fullonica di Stephanus’un aç görevlileri için yiyecek temin etmekteydi.

Fullonica, Romalı varlıklı soyluların kıyafetlerini, devasa banyolarda kil ve idrar kullanılarak yıkanmaları için gönderdikleri yerdi. Burada giysiler yıkanır, kurutulur ve asil sahiplerine kırışıksız olarak iade edilmeleri için özel preslere yerleştirilirdi.

Mekanın yenilenmesi sayesinde Fullonica’daki mutfaklar, metal ızgaralar, kaplar, tencereler ve çanak çömlek parçaları ile şimdi 2000 yıl önce olduğu gibi görünüyor.

Bu yeni rekreasyon, Antik Roma yemek uygulamaları hakkında ilginç bir bakış açısı sağlıyor.

Pompeii’de bulunan karbonlaşmış ekmek. F: Archaeological Superintendency of Pompeii

Romalılar, gazlı veya elektrikli ocakları kullanmak yerine yemeklerini, alevli kömür yataklarının yerleştirildiği özel yapılmış oluklar üzerinde pişiriyorlardı. Et, balık ve sebze dilimleri doğrudan kömürlerin üzerine yerleştirilen ızgaraya konuyordu. Çorba ve güveçler ise kavurucu közden korunmaları için ateşin üzerine yerleştirilen üç ayaklı sehpaların üzerindeki tencerelerde kaynıyorlardı.

Şu an sergilenen tüm pişirme ekipmanları, ilk kazıların yapıldığı 1912’de Pompeii’nin eski sorumlusu Vittorio Spinazzola tarafından mutfakların içerisinde ve çevresinde bulundu.

Spinazzola başlangıçta tüm parçaları mutfakta bıraktı, fakat daha önceleri bu parçalar ya depoya kaldırılmışlardı ya da yerleşim yerinin farklı alanlarındaki cam vitrinlere yerleştirilmişlerdi.

Şu andaki arkeolojik kazı sorumlusu Massimo Osanna, “Parçaların nihayetinde bulundukları yerde sergilenmiş olmasından çok memnunuz ve insanların antik çağda nasıl yaşadıklarını öğrenmeye istekli olan modern turistler tarafından takdir edileceğinden eminiz.” diyor.

Aynı girişimin bir parçası olarak, şehrin spor salonu Pallestra Grande’de Antik Roma yemek uygulamalarına ait diğer örneklere de kalıcı bir sergi açıldı.

Ziyaretçiler, şimdi, iki bin yıllık karbonlaşmış bir somun ekmeğe hayret edebilir, fasulye ve sebze çorbasının fosilleşmiş kalıntılarını içeren bir metal tencereye hayran kalabilirler.

Pompeii’li Bankerin Evi Dijital Ortamda Tekrar Canlandırıldı

Pompeii İnsanlarına Yapılan Tomografik Taramalar Sonuç Veriyor

Pompeii’nin Çöpleri İnsanların Geri Dönüşümcü Olduklarını Gösteriyor


The Local. 2 Ağustos 2016.

Yorumlar
Yeditepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde hem lisans hem de yüksek lisansını bitirdi. Şu anda ise Yıldız Teknik Üniversitesi Diller ve Kültürlerarası Çeviribilim doktora programına devam ederken aynı zamanda yine Yıldız Teknik Üniversitesi Yabancı Diller bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Özel olarak sanat sosyolojisine, göstergeler ve metinlerarasılık konularına ilgi duyuyor.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply