Britanya’nın Pompeii’si Olarak Anılan Bronz Çağı Yerleşimi Bulundu

İngiltere’deki Cambridgeshire bölgesinde, yaşayanların yangın yüzünden aceleyle terk ettiği anlaşılan, çok iyi korunmuş durumda Bronz Çağı evleri bulundu. Arkeologlar keşfi “Britanya’nın Pompeii’si” olarak anıyor.

Historic England vakfı ve Cambridge Üniversitesi tarafından Must Farm isimli bölgede bir taş ocağında yürütülen kazılar, 3,000 yıl önceki hayata dair önemli bulgular açığa çıkarıyor.

Bronz Çağı’nın sonuna (MÖ 1200-800) tarihlenen yerleşimdeki dairesel şekilli ahşap evler, bir nehrin üstünde, evi sudan yüksekte tutan destekler üzerine yapılmış.  Bu destekler evi sudan yükseğe kaldırıyor. Yerleşimde birkaç ailenin yaşadığı düşünülüyor.

brit2

Evin olası görünüşüne dair bir canlandırma

Yerleşim bir yangın tarafından yok edilmiş. Bu yangın evlerin nehrin içine düşmesine yol açmış. Nehirdeki kum ve kil de evlerin çok iyi şekilde korunmasını sağlamış.

Historic England vakfı başkanı Duncan Wilson “Burası geçmişte donup kalmış bir an gibi. Atalarımızın yediği yemekler, yemeği yedikleri ve sundukları kaplar hakkında yeni şeyler öğreniyoruz. Bu sit alanının uluslararası bir önemi var. Buradaki kazılar bu dönem hakkındaki düşüncelerimizi değiştirecek” dedi.

Bitki liflerinden yapılan Bronz Çağı tekstili

Yerleşimde yuvarlak evlerden birinin iyi korunmuş, yanmış çatı keresteleri, üzerinde alet izleri olan keresteler, ve bir zamanlar yerleşimi çevreleyen tahta kazıklardan oluşan bir çitin kalıntıları açıkça görülüyor.

Arkeologlar zeminin 1.8 metre altında, nehir yatağının MÖ 1000-800 yıllarında bulunduğu yerde ve derinlikte, olağanüstü bir zaman kapsülü buldu. Burada ıhlamur ağacı kabuğu gibi liflerden yapılmış tekstiller, küçük bardaklar, ve içinde hala eski yemekler bulunan çanak ve kavanozlar keşfedildi.

brit7

Yerleşimdeki çanak çömleklerde yemek kalıntıları bulundu

Yerleşim o kadar iyi korunmuş ki, burada yaşamış insanların ayakizleri hala su çekmiş toprak üzerinde görülebiliyor.

Cambridge Arkeoloji Ünitesi yaptığı açıklamada “Genelde Britanya Bronz Çağı’nda görülmeyen bir ilerilik ve ince işçilik” izlenimini uyandıran gösterişli bir kolyeye ait egzotik cam boncuklar bulunduğunu söyledi.

Buluntuların keşfedildiği durumlar, yangın evlere sıçradığında insanların herşeyi arkada bırakıp kaçmak zorunda kaldığını gösteriyor. Yangının kaza eseri mi çıktığı, yoksa bir düşman tarafından bilinç olarak mı çıkarıldığı henüz bilinmiyor.

brit6 (800x535)

6.3 metre uzunluğundaki kano/sandal

Arkeologlar 2 yıl daha sürecek proje boyunca yeni ilginç keşifler yapmayı umuyor.

Cambridge Arkeoloji Ünitesi yöneticisi David Gibson “Genelde bir geç Bronz Çağ yerleşiminde çukurlar, kazık delikleri, ve belki de bir-iki ilginç metal buluntu bulursunuz. Fakat bu sefer çok daha fazlası korunmuş! Bronz Çağı’ndaki günlük hayatı burada gerçekten görebiliyoruz. Burası hem çeşit hem de sayı olarak emsalsiz buluntulara sahip, 3 boyutlu bir tarihöncesi arkeoloji alanı” diyor.

Kolyeye ait olduğu düşünülen egzotik cam boncuklar

 

brit3

Evleri yukarı kaldıran destekler ve düşmüş çatı keresteleri.


“Britain’s Pompeii’ Found at Bronze Age Settlement”, Rossella Lorenzi, Discovery News, 12 Ocak 2016
Tüm görseller: Cambridge Archaeological Unit

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login